21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Trojané, malá tělesa, uvězněná po miliardy let v Jupiterových gravitačních osidlech, nám pomohou vyprávět příběh o raných obdobích vzniku Sluneční soustavy i bouřlivých dějích, které je doprovázely. Hostem večera bude astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, ve čtvrtek 17. února na teplické hvězdárně.
Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.
Podle nových nařízení se přednášky může zúčastnit kdokoliv bez omezení a návštěvníci se nemusí prokazovat žádným certifikátem o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testu. Pokud se ale necítíte zdrávi a máte jakékoliv příznaky nemoci, na přednášku prosím nechoďte.
Stále platí, že všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.
Ilustrace v abstraktu: Jupiterovi Trojané. Kredit: NASA/JPL-Caltech, Public domain
Foto v článku: Tři z Trojanů, které navštíví sonda Lucy. Kredit: NASA/Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab, licence Public domain