16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

10.04. 2018

Ještěrka zelená a další plazi Labského kaňonu

V přírodě Labského kaňonu na území CHKO České středohoří se můžete setkat i s mnoha zástupci plazí říše. Nejkrásnější z nich je vzácná ještěrka zelená (Lacerta viridis), která se také stala vlajkovým druhem projektu LIFE České středohoří. Zoolog a herpetolog Ing. Martin Vlček z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky bude v úterý 10. dubna na dalším ze série dětských Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe povídat o tom, jak se v našem regionu ještěrkám zeleným daří, co ke svému životu potřebují, co je ohrožuje a také prozradí, co se pro ještěrky zelené dělá, aby se jim u nás dařilo i nadále.

Café Nobel Bez kofeinu s Martinem Vlčkem začne jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto: Ještěrka zelená.

Kredit: Patrikis Vasileios, CC BY-SA 4.0 (v hlavičce), archiv AOPK ČR (v článku)