21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Více jak 150 let sbírání fosilií třetihorního rostlinstva a živočišstva na hnědouhelných dolech v Mostecké pánvi umožnilo provést podrobnou rekonstrukci třetihorního prostředí v severozápadních Čechách. Ve čtvrtek 17. října vám ji na teplické hvězdárně představí geolog Severočeských dolů a.s. Ing. Karel Mach, Ph.D.
Výzkum ukázal, že třetihorní příroda severozápadních Čech velmi připomínala prostředí současných řek a močálů rozkládajících se na jihovýchodě USA. Přednáška geologa Karla Macha přináší aktuální zprávu o těchto mokřadních oblastech a nabízí srovnání s obdobím před 17-20 miliony let v českých zemích. V prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začne v obvyklém čase – v 18 hodin.
Foto © Karel Mach
© 2012 UJEP |