2. května

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.

19.01. 2023

Co odhalila mise InSight o nitru Marsu?

Nástup kosmického věku nám umožnil spatřit, jak Mars vypadá na povrchu. Našli jsme svět, jehož tvář byla utvářena řadou procesů spjatých se sopečnou činností, přítomností kapalné vody i ledu, srážkami těles, erozí i tektonickými procesy. Co před námi ale zůstalo skryto bylo to, jak Mars vypadá uvnitř. Některá ze skrytých tajemství odhalila až sonda InSight, jejíž práci a objevy přiblíží ve čtvrtek 19. ledna návštěvníkům teplické hvězdárny planetární geolog Mgr. Petr Brož, Ph.D., vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Je vnitřní stavba Marsu podobná Zemi nebo se od ní liší? A pokud se liší, tak jak? Právě k nalezení těchto odpovědí byla k Marsu vyslána sonda InSight, která na povrch planety umístila seismometr a také tepelnou sondu. Jaké informace o nitru rudé planety jsme díky těmto citlivým přístrojům získali?

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu a článku: NASA/JPL-Caltech