16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

20.02. 2020

Hygiea: Objev nové „trpasličí planety“ dalekohledem VLT/SPHERE

Přístroje druhé generace, které jsou nyní instalovány na dalekohledech VLT Evropské jižní observatoře (ESO), umožňují dříve nemyslitelná pozorování. Přístrojem SPHERE s extrémní adaptivní optikou je možné zobrazení protoplanetárních disků, obřích exoplanet, ale i planetek naší sluneční soustavy. Právě o novinkách ve výzkumu planetek bude ve čtvrtek 20. února na hvězdárně v Teplicích povídat planetární astronom doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

Při jejich vzdálenosti řádově 100 milionů kilometrů se na 1 pixel obrazu zobrazí asi 3 kilometry, což nám umožňuje rozlišit topografii, krátery, albedové útvary na povrchu planetek. Lze tak studovat vztahy mezi povrchem a okolními planetkami, které někdy tvoří „rodiny“. Jedním z velkých překvapení bylo pozorování čtvrté největší planetky (10) Hygiea, která se ukázala být spíše trpasličí planetou.

Přednáška planetárního astronoma Miroslava Brože o planetkách začne na teplické hvězdárně v obvyklých 18 hodin.

Foto v abstraktu: Snímky planetek, pořízené prostřednictvím přístroje SPHERE, instalovaného na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Odleva nahoře ve směru hodinových ručiček jsou to Amphitrite, Bamberga, Pallas a Julia. Kredit: ESO/Vernazza et. al., licence CC BY 4.0.

Foto v článku: Planetka Hygiea na snímku Very Large Teleskopu (VLT) Evropské jižní observatoře. Kredit: ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS), licence CC BY 4.0.