Ústí nad Labem

18. února

20.02.2020

Hygiea: Objev nové „trpasličí planety“ dalekohledem VLT/SPHERE

Přístroje druhé generace, které jsou nyní instalovány na dalekohledech VLT Evropské jižní observatoře (ESO), umožňují dříve nemyslitelná pozorování. Přístrojem SPHERE s extrémní adaptivní optikou je možné zobrazení protoplanetárních disků, obřích exoplanet, ale i planetek naší sluneční soustavy. Právě o novinkách ve výzkumu planetek bude ve čtvrtek 20. února na hvězdárně v Teplicích povídat planetární astronom doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

18.02.2020

Utajený svět parazitů

Často skryti před našimi zraky, v tělech svých hostitelů, žijí tvorové, kteří si vyvinuli některé z nejpodivnějších životních strategií na světě. Bioložka Mgr. Magdalena GajdošováPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude v úterý 18. února dětským návštěvníkům kavárny Bárka v Ústí nad Labem vyprávět o parazitech... Někteří z nich dovedou doslova „hacknout“ nervový systém svých hostitelů a úplně změnit jejich chování tak, že z nich udělají jakési zombies sloužící svému parazitovi. Jiní umí zabíjet, škodit či kreativně obelstít imunitní systém, ale také pomáhat v medicíně, kriminalistice i archeologii.

20.02. 2020

Hygiea: Objev nové „trpasličí planety“ dalekohledem VLT/SPHERE

Při jejich vzdálenosti řádově 100 milionů kilometrů se na 1 pixel obrazu zobrazí asi 3 kilometry, což nám umožňuje rozlišit topografii, krátery, albedové útvary na povrchu planetek. Lze tak studovat vztahy mezi povrchem a okolními planetkami, které někdy tvoří „rodiny“. Jedním z velkých překvapení bylo pozorování čtvrté největší planetky (10) Hygiea, která se ukázala být spíše trpasličí planetou.

Přednáška planetárního astronoma Miroslava Brože o planetkách začne na teplické hvězdárně v obvyklých 18 hodin.

Foto v abstraktu: Snímky planetek, pořízené prostřednictvím přístroje SPHERE, instalovaného na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Odleva nahoře ve směru hodinových ručiček jsou to Amphitrite, Bamberga, Pallas a Julia. Kredit: ESO/Vernazza et. al., licence CC BY 4.0.

Foto v článku: Planetka Hygiea na snímku Very Large Teleskopu (VLT) Evropské jižní observatoře. Kredit: ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS), licence CC BY 4.0.