Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.02. 2020

Hygiea: Objev nové „trpasličí planety“ dalekohledem VLT/SPHERE

Přístroje druhé generace, které jsou nyní instalovány na dalekohledech VLT Evropské jižní observatoře (ESO), umožňují dříve nemyslitelná pozorování. Přístrojem SPHERE s extrémní adaptivní optikou je možné zobrazení protoplanetárních disků, obřích exoplanet, ale i planetek naší sluneční soustavy. Právě o novinkách ve výzkumu planetek bude ve čtvrtek 20. února na hvězdárně v Teplicích povídat planetární astronom doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

Při jejich vzdálenosti řádově 100 milionů kilometrů se na 1 pixel obrazu zobrazí asi 3 kilometry, což nám umožňuje rozlišit topografii, krátery, albedové útvary na povrchu planetek. Lze tak studovat vztahy mezi povrchem a okolními planetkami, které někdy tvoří „rodiny“. Jedním z velkých překvapení bylo pozorování čtvrté největší planetky (10) Hygiea, která se ukázala být spíše trpasličí planetou.

Přednáška planetárního astronoma Miroslava Brože o planetkách začne na teplické hvězdárně v obvyklých 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Snímky planetek, pořízené prostřednictvím přístroje SPHERE, instalovaného na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Odleva nahoře ve směru hodinových ručiček jsou to Amphitrite, Bamberga, Pallas a Julia. Kredit: ESO/Vernazza et. al., licence CC BY 4.0.

Foto v článku: Planetka Hygiea na snímku Very Large Teleskopu (VLT) Evropské jižní observatoře. Kredit: ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS), licence CC BY 4.0.


  © 2012 UJEP