Ústí nad Labem

6. června

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

02.05. 2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz

Přednáška je součástí měsíčního turné cestovatelských a kulturních přednášek Moniky Srncové o Kanárských ostrovech, které se konají v řadě měst po celé České republice. Turné podporuje projekt Šuhajky, jehož cílem je sdílet tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí. Přednáška nabízí možnost finančně podpořit projekt nebo přispět publikacemi a drobnými tradičními předměty, jako jsou velikonoční kraslice, výrobky z kukuřičného šustí, výrobky zdobené technikou modrotisku, keramika a publikace věnované lidové hudbě a folkloru Čech, Moravy a Slezska. Tyto dary pomáhají šířit českou lidovou kulturu za hranice naší země.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

Foto v abstraktu i článku: archiv M. Srncové