12. září

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.

29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.

25.08. 2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

Že křesťanská víra není v rozporu s výsledky přírodních věd, ukázali již církevní učitelé sv. Augustin, sv. Karel Veliký a sv. Tomáš Akvinský. Výsledky bádání Mikuláše Koperníka a Galilea Galileiho sice vzbudily ve své době odpor mezi vlivnými osobnostmi tehdejší katolické i protestantské církve, ale tento postoj se naštěstí podařilo dávno překonat.

Přednáška Jiřího Grygara z cyklu Café Nobel (on the Road) začne mimořádně už ve 14 hodin.

Je určena především dočasným obyvatelům CŽM Křižovatka, které sídlí v prostorách fary u příchovického kostela sv. Víta (viz mapa), rozhodně však není uzavřena ani zájemcům z řad běžné veřejnosti.

Ilustrační foto: Pixabay.com