Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

25.08. 2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

Že křesťanská víra není v rozporu s výsledky přírodních věd, ukázali již církevní učitelé sv. Augustin, sv. Karel Veliký a sv. Tomáš Akvinský. Výsledky bádání Mikuláše Koperníka a Galilea Galileiho sice vzbudily ve své době odpor mezi vlivnými osobnostmi tehdejší katolické i protestantské církve, ale tento postoj se naštěstí podařilo dávno překonat.

Přednáška Jiřího Grygara z cyklu Café Nobel (on the Road) začne mimořádně už ve 14 hodin.

Je určena především dočasným obyvatelům CŽM Křižovatka, které sídlí v prostorách fary u příchovického kostela sv. Víta (viz mapa), rozhodně však není uzavřena ani zájemcům z řad běžné veřejnosti.

Ilustrační foto: Pixabay.com