19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

25.08. 2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

Že křesťanská víra není v rozporu s výsledky přírodních věd, ukázali již církevní učitelé sv. Augustin, sv. Karel Veliký a sv. Tomáš Akvinský. Výsledky bádání Mikuláše Koperníka a Galilea Galileiho sice vzbudily ve své době odpor mezi vlivnými osobnostmi tehdejší katolické i protestantské církve, ale tento postoj se naštěstí podařilo dávno překonat.

Přednáška Jiřího Grygara z cyklu Café Nobel (on the Road) začne mimořádně už ve 14 hodin.

Je určena především dočasným obyvatelům CŽM Křižovatka, které sídlí v prostorách fary u příchovického kostela sv. Víta (viz mapa), rozhodně však není uzavřena ani zájemcům z řad běžné veřejnosti.

Ilustrační foto: Pixabay.com