16.08. 2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

Dozvíte se pár zajímavostí o inuitských jazycích a obyčejích. Seznámíme vás s grónským průmyslem a hospodářstvím, jehož důležitou součástí je lov a rybolov, s dopravou, školstvím i sociálními aspekty této autonomní součásti Dánského království. Zbude-li čas, zajedeme krátce i na ostrovy v kanadské Arktidě. Povídání doplní četné fotografie – navštívíte a uvidíte například Kangerlussuaq, Russellův ledovec a Ilulissat, Narsarsuaq, Nanortalik, fjord Tasermiut, Qaqortoq, mys York a Qaanaaq – Thule.

Přednáška Víta Malinovského začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit letos na konci léta.

Foto © Vít Malinovský