21. března

Lesk a bída moderní vědy

Biochemik prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se vám ve čtvrtek 21. března na hvězdárně v Teplicích pokusí na několika příbězích z poslední doby představit vítěznou vědu, která získává Nobelovy ceny a miliardové zisky – a vedle ní vědu neviditelnou, jejíž aktéry nikdo nezná, umírají v domovech důchodců a v Nobelově výboru o nich nikdy neuslyší; přesto dělají stejně významnou práci.
NUTNÁ REZERVACE NA ADRESE hap@hapteplice.cz !!!

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

16.08. 2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

Dozvíte se pár zajímavostí o inuitských jazycích a obyčejích. Seznámíme vás s grónským průmyslem a hospodářstvím, jehož důležitou součástí je lov a rybolov, s dopravou, školstvím i sociálními aspekty této autonomní součásti Dánského království. Zbude-li čas, zajedeme krátce i na ostrovy v kanadské Arktidě. Povídání doplní četné fotografie – navštívíte a uvidíte například Kangerlussuaq, Russellův ledovec a Ilulissat, Narsarsuaq, Nanortalik, fjord Tasermiut, Qaqortoq, mys York a Qaanaaq – Thule.

Přednáška Víta Malinovského začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit letos na konci léta.

Foto © Vít Malinovský