27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.
Dozvíte se pár zajímavostí o inuitských jazycích a obyčejích. Seznámíme vás s grónským průmyslem a hospodářstvím, jehož důležitou součástí je lov a rybolov, s dopravou, školstvím i sociálními aspekty této autonomní součásti Dánského království. Zbude-li čas, zajedeme krátce i na ostrovy v kanadské Arktidě. Povídání doplní četné fotografie – navštívíte a uvidíte například Kangerlussuaq, Russellův ledovec a Ilulissat, Narsarsuaq, Nanortalik, fjord Tasermiut, Qaqortoq, mys York a Qaanaaq – Thule.
Přednáška Víta Malinovského začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit letos na konci léta.
Foto © Vít Malinovský