19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

09.04. 2015

Grafen etc. aneb Čeká nás dvourozměrná budoucnost?

Minerál grafit, lidově tuha, je tvořen tenkými vrstvičkami materiálu, označovaného jako grafen. Izolovat jedinou vrstvu grafenu, tvořenou atomy uhlíku uspořádanými do vrcholů pravidelných šestiúhelníků, se podařilo až v roce 2003. Od té doby se zkoumání neobyčejných vlastností grafenu věnují vědci z celého světa. Neformální grafenová skupina působí také v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Pracuje v ní i geochemik Otakar Frank, který o grafenu vyprávěl 9. dubna 2015 v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe. Nabízíme vám zvukový záznam jeho povídání.

Grafen má ze všech látek známých lidstvu největší pevnost v tahu, největší tepelnou vodivost, extrémně vysokou pohyblivost nosičů náboje a je přitom téměř průsvitný. Všechny tyto vlastnosti najdeme u materiálu, který je možné připravit doma, doslova na koleně, stejně jako takřka nekonečnou řadu dalších dvourozměrných materiálů, z nichž každý bude mít trochu jiné vlastnosti, vždy však téměř jistě jedinečné.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Otakara Franka.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel