Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.07. 2019

Filipíny na prodej: hřebíky, kameny a tři tečky

Cestovní ruch se dlouhodobě významně podílí na tvorbě hrubého domácího produktu řady států světa. Zatímco nasycení bohatých států turisty již přesahuje únosnou úroveň, zejména rozvojové státy vnímají cestovní ruch stále jako významnou ekonomickou příležitost. Základním cílem je přimět zahraničního turistu do daného státu přijet, často ve spojení se sportovními či kulturními akcemi, a pak ho zbavit přebytečných financí. Kulturní geograf Jan Daniel Bláha a kulturní antropolog Martin Soukup představí tento model ve čtvrtek 18. července v rámci své přednášky na teplické hvězdárně na příkladu Filipín.

PhDr. RNDr. Jan Daniel Bláha, Ph.D. z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Univerzity Palackého v Olomouci a doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D. z Univerzity Karlovy v Praze a také z olomoucké Univerzity Palackého prováděli v rámci projektu Sinofonní příhraničí kulturně-antropologický výzkum na Filipínách v dubnu 2019. Kromě zážitků z terénního výzkumu a cest po ostrově Luzon se od nich dozvíte, jak Filipínci prodávají (nejen) vizuálně atraktivní místa a jak podobným způsobem nakládají s významnými událostmi lidských dějin. V neposlední řadě vám na filipínském příkladu vysvětlí, co to znamená prodávat kulturní dědictví – a co znamenají ony tři tečky. A jak do toho všeho promlouvají Číňané?

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Tatérka z filipínské vesnice Buscalan při práci. Kredit: Lee, Flickr.com, CC BY 2.0.

Foto v článku: Křižování pro turisty. Velký pátek ve filipínském San Fernandu. Kredit: Marcel Baptiste, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5.


  © 2012 UJEP