16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

28.11. 2019

Průlet fantastickými světy

Spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka představí ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee&Books všem zájemcům vývoj české science fiction a fantasy od osmdesátých let minulého století, kdy sám začal publikovat své první texty, až do současnosti. Čekají vás ukázky z české fantasy, sci-fi i kyberpunku a také autorské čtení vlastní tvorby přednášejícího, včetně té dětské a detektivní, s přímou návazností na sci-fi tématiku.

Jak uvádí příslušné heslo internetové Wikipedie, science fiction (sci-fi, SF – česky vědeckofantastická literatura) je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů nebo dosud neznámých forem života. Často se odehrává ve vesmíru, budoucnosti nebo alternativní historii. Věda (byť třeba „alternativní“) hraje v SF významnou úlohu. Naproti tomu v žánrově blízké fantasy je místo technologií hlavní rekvizitou většinou magie a fyzická síla. Oba žánry se však ovlivňují a částečně dokonce prorůstají… Kyberpunk je subžánr science fiction, zasazený do futuristického prostředí a charakteristický kontrastem technologických a vědeckých vymožeností s chaosem, provázejícím rozpad společnosti nebo zásadní změnu ve společenském řádu.

Přijďte si v tom udělat pořádek! Povídání Jiřího Walkera Procházky v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Ilustrace: Pixabay.com, licence Public domain