Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

28.11. 2019

Průlet fantastickými světy

Spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka představí ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee&Books všem zájemcům vývoj české science fiction a fantasy od osmdesátých let minulého století, kdy sám začal publikovat své první texty, až do současnosti. Čekají vás ukázky z české fantasy, sci-fi i kyberpunku a také autorské čtení vlastní tvorby přednášejícího, včetně té dětské a detektivní, s přímou návazností na sci-fi tématiku.

Jak uvádí příslušné heslo internetové Wikipedie, science fiction (sci-fi, SF – česky vědeckofantastická literatura) je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů nebo dosud neznámých forem života. Často se odehrává ve vesmíru, budoucnosti nebo alternativní historii. Věda (byť třeba „alternativní“) hraje v SF významnou úlohu. Naproti tomu v žánrově blízké fantasy je místo technologií hlavní rekvizitou většinou magie a fyzická síla. Oba žánry se však ovlivňují a částečně dokonce prorůstají… Kyberpunk je subžánr science fiction, zasazený do futuristického prostředí a charakteristický kontrastem technologických a vědeckých vymožeností s chaosem, provázejícím rozpad společnosti nebo zásadní změnu ve společenském řádu.

Přijďte si v tom udělat pořádek! Povídání Jiřího Walkera Procházky v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

 

Ilustrace: Pixabay.com, licence Public domain


  © 2012 UJEP