Ústí nad Labem

10. prosince

 
Aktuality

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.


04.12.2019

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

28.11. 2019

Průlet fantastickými světy

Spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka představí ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee&Books všem zájemcům vývoj české science fiction a fantasy od osmdesátých let minulého století, kdy sám začal publikovat své první texty, až do současnosti. Čekají vás ukázky z české fantasy, sci-fi i kyberpunku a také autorské čtení vlastní tvorby přednášejícího, včetně té dětské a detektivní, s přímou návazností na sci-fi tématiku.

Jak uvádí příslušné heslo internetové Wikipedie, science fiction (sci-fi, SF – česky vědeckofantastická literatura) je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů nebo dosud neznámých forem života. Často se odehrává ve vesmíru, budoucnosti nebo alternativní historii. Věda (byť třeba „alternativní“) hraje v SF významnou úlohu. Naproti tomu v žánrově blízké fantasy je místo technologií hlavní rekvizitou většinou magie a fyzická síla. Oba žánry se však ovlivňují a částečně dokonce prorůstají… Kyberpunk je subžánr science fiction, zasazený do futuristického prostředí a charakteristický kontrastem technologických a vědeckých vymožeností s chaosem, provázejícím rozpad společnosti nebo zásadní změnu ve společenském řádu.

Přijďte si v tom udělat pořádek! Povídání Jiřího Walkera Procházky v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

 

Ilustrace: Pixabay.com, licence Public domain


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP