Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

12.10. 2017

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních Čech. Ve čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

Tato metoda má za sebou více jak stoletý vývoj a za tu dobu se její podoba několikrát proměnila. Dnes je považována za efektivní prostředek ověřování archeologických hypotéz i za skvělý způsob, jak výsledky archeologického bádání prezentovat veřejnosti. Proniknete-li do archeologických experimentů hlouběji, zjistíte, že je to také cesta sebepoznání, objevování vlastních limitů i kořenů naší existence.

Během přednášky si mimo jiné ukážeme různé možnosti využití metody experimentální archeologie a na konci nebude chybět ani možnost praktického vyzkoušení několika prastarých dovedností. Povídání Veroniky Puhačové začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: archiv Veroniky Puhačové