21. prosince

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

12.10. 2017

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních Čech. Ve čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

Tato metoda má za sebou více jak stoletý vývoj a za tu dobu se její podoba několikrát proměnila. Dnes je považována za efektivní prostředek ověřování archeologických hypotéz i za skvělý způsob, jak výsledky archeologického bádání prezentovat veřejnosti. Proniknete-li do archeologických experimentů hlouběji, zjistíte, že je to také cesta sebepoznání, objevování vlastních limitů i kořenů naší existence.

Během přednášky si mimo jiné ukážeme různé možnosti využití metody experimentální archeologie a na konci nebude chybět ani možnost praktického vyzkoušení několika prastarých dovedností. Povídání Veroniky Puhačové začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: archiv Veroniky Puhačové