19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

12.10. 2017

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních Čech. Ve čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

Tato metoda má za sebou více jak stoletý vývoj a za tu dobu se její podoba několikrát proměnila. Dnes je považována za efektivní prostředek ověřování archeologických hypotéz i za skvělý způsob, jak výsledky archeologického bádání prezentovat veřejnosti. Proniknete-li do archeologických experimentů hlouběji, zjistíte, že je to také cesta sebepoznání, objevování vlastních limitů i kořenů naší existence.

Během přednášky si mimo jiné ukážeme různé možnosti využití metody experimentální archeologie a na konci nebude chybět ani možnost praktického vyzkoušení několika prastarých dovedností. Povídání Veroniky Puhačové začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: archiv Veroniky Puhačové