Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.10. 2017

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních Čech. Ve čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

Tato metoda má za sebou více jak stoletý vývoj a za tu dobu se její podoba několikrát proměnila. Dnes je považována za efektivní prostředek ověřování archeologických hypotéz i za skvělý způsob, jak výsledky archeologického bádání prezentovat veřejnosti. Proniknete-li do archeologických experimentů hlouběji, zjistíte, že je to také cesta sebepoznání, objevování vlastních limitů i kořenů naší existence.

Během přednášky si mimo jiné ukážeme různé možnosti využití metody experimentální archeologie a na konci nebude chybět ani možnost praktického vyzkoušení několika prastarých dovedností. Povídání Veroniky Puhačové začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto: archiv Veroniky Puhačové


  © 2012 UJEP