20. září

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

Mimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i seriály, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Právě o tom bude ve čtvrtek 4. říjnavyprávět biolog RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví v rámci prvního Café Nobel v kavárně Coffee & Books v Děčíně.

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

15.03. 2018

Pestrý svět exoplanet

Planety ve vesmíru nejsou vzácností. Právě naopak: jsou doslova všude! Obíhají nejrůznější typy hvězd, včetně těch zhroucených – bílých trpaslíků či dokonce neutronových hvězd, které jsou posledními pozůstatky po explozích supernov. Jak vám ve čtvrtek 15. března na dalším Café Nobel v teplickém Planetáriu prozradí evoluční bioložka a popularizátorka vědy Mgr. Julie Nekola Nováková z Laboratoře evoluční biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, rozmanitost exoplanet je skutečně překvapivá.

Jsou mezi nimi horcí i excentričtí Jupiteři, „Superzemě“ i „Minineptuni“. Jak se výzkum exoplanet vyvíjí, co o nich zatím doopravdy víme a co nám o nich prozradí nové teleskopy jako TESS či CHEOPS? Kdy a jak budeme moci na planetách jiných hvězd pátrat po životě.

Přednáška Julie Novákové se uskuteční v prostorách Planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.

Foto v hlavičce: Exoplaneta WASP-39b v představě výtvarníka. Kredit: NASA, ESA and G. Bacon (STScl), licence Public domain.

Foto v článku: Planetární systém COROT-2 v představě výtvarníka. Kredit: NASA, CXC, M. Weiss, licence Public domain.