21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

15.03. 2018

Pestrý svět exoplanet

Planety ve vesmíru nejsou vzácností. Právě naopak: jsou doslova všude! Obíhají nejrůznější typy hvězd, včetně těch zhroucených – bílých trpaslíků či dokonce neutronových hvězd, které jsou posledními pozůstatky po explozích supernov. Jak vám ve čtvrtek 15. března na dalším Café Nobel v teplickém Planetáriu prozradí evoluční bioložka a popularizátorka vědy Mgr. Julie Nekola Nováková z Laboratoře evoluční biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, rozmanitost exoplanet je skutečně překvapivá.

Jsou mezi nimi horcí i excentričtí Jupiteři, „Superzemě“ i „Minineptuni“. Jak se výzkum exoplanet vyvíjí, co o nich zatím doopravdy víme a co nám o nich prozradí nové teleskopy jako TESS či CHEOPS? Kdy a jak budeme moci na planetách jiných hvězd pátrat po životě.

Přednáška Julie Novákové se uskuteční v prostorách Planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.

Foto v hlavičce: Exoplaneta WASP-39b v představě výtvarníka. Kredit: NASA, ESA and G. Bacon (STScl), licence Public domain.

Foto v článku: Planetární systém COROT-2 v představě výtvarníka. Kredit: NASA, CXC, M. Weiss, licence Public domain.