20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

11.10. 2018

Epilepsie - okna mozku dokořán

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku, které je charakterizované výskytem spontánních a opakovaných záchvatů. Výzkum epilepsie pomáhá vědcům porozumět mechanismům fungování lidského mozku. Nové poznatky o mozkových dějích a příčinách epileptických záchvatů představí lékař a neurolog Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D. z Fyziologického ústavu AV ČR v Praze ve čtvrtek 11. října v ústecké kavárně Bárka.

Přibližně u třetiny pacientů je v současnosti používaná léčba neúčinná a je tudíž zapotřebí hledat nové postupy, jak epilepsii léčit. V přednášce uslyšíte o dějích, které se v mozku a nervových buňkách odehrávají před začátkem i v průběhu epileptického záchvatu. Budou také zmíněny nové možnosti léčby epilepsie, kterými jsou např. genová terapie, mozková stimulace, či využití kmenových buněk. Výzkum epilepsie je studiem abnormální funkce mozku. Kromě pochopení podstaty epilepsie tento výzkum zároveň napomáhá pochopení normálních funkcí mozku. Proto je epilepsie často označována jako okno k porozumění mechanizmů, jak lidský mozek funguje.

Povídání Přemysla Jirušky si v Bárka kafe (dříve Fokus kafe) v Ústí nad Labem můžete poslechnout v obvyklém čase, tedy od 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain.