Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.10. 2018

Epilepsie - okna mozku dokořán

 

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku, které je charakterizované výskytem spontánních a opakovaných záchvatů. Výzkum epilepsie pomáhá vědcům porozumět mechanismům fungování lidského mozku. Nové poznatky o mozkových dějích a příčinách epileptických záchvatů představí lékař a neurolog Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D. z Fyziologického ústavu AV ČR v Praze ve čtvrtek 11. října v ústecké kavárně Bárka.

 

Přibližně u třetiny pacientů je v současnosti používaná léčba neúčinná a je tudíž zapotřebí hledat nové postupy, jak epilepsii léčit. V přednášce uslyšíte o dějích, které se v mozku a nervových buňkách odehrávají před začátkem i v průběhu epileptického záchvatu. Budou také zmíněny nové možnosti léčby epilepsie, kterými jsou např. genová terapie, mozková stimulace, či využití kmenových buněk. Výzkum epilepsie je studiem abnormální funkce mozku. Kromě pochopení podstaty epilepsie tento výzkum zároveň napomáhá pochopení normálních funkcí mozku. Proto je epilepsie často označována jako okno k porozumění mechanizmů, jak lidský mozek funguje.

 

Povídání Přemysla Jirušky si v Bárka kafe (dříve Fokus kafe) v Ústí nad Labem můžete poslechnout v obvyklém čase, tedy od 18 hodin.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain.


  © 2012 UJEP