21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

11.10. 2018

Epilepsie - okna mozku dokořán

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku, které je charakterizované výskytem spontánních a opakovaných záchvatů. Výzkum epilepsie pomáhá vědcům porozumět mechanismům fungování lidského mozku. Nové poznatky o mozkových dějích a příčinách epileptických záchvatů představí lékař a neurolog Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D. z Fyziologického ústavu AV ČR v Praze ve čtvrtek 11. října v ústecké kavárně Bárka.

Přibližně u třetiny pacientů je v současnosti používaná léčba neúčinná a je tudíž zapotřebí hledat nové postupy, jak epilepsii léčit. V přednášce uslyšíte o dějích, které se v mozku a nervových buňkách odehrávají před začátkem i v průběhu epileptického záchvatu. Budou také zmíněny nové možnosti léčby epilepsie, kterými jsou např. genová terapie, mozková stimulace, či využití kmenových buněk. Výzkum epilepsie je studiem abnormální funkce mozku. Kromě pochopení podstaty epilepsie tento výzkum zároveň napomáhá pochopení normálních funkcí mozku. Proto je epilepsie často označována jako okno k porozumění mechanizmů, jak lidský mozek funguje.

Povídání Přemysla Jirušky si v Bárka kafe (dříve Fokus kafe) v Ústí nad Labem můžete poslechnout v obvyklém čase, tedy od 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain.