Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

11.10. 2018

Epilepsie - okna mozku dokořán

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku, které je charakterizované výskytem spontánních a opakovaných záchvatů. Výzkum epilepsie pomáhá vědcům porozumět mechanismům fungování lidského mozku. Nové poznatky o mozkových dějích a příčinách epileptických záchvatů představí lékař a neurolog Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D. z Fyziologického ústavu AV ČR v Praze ve čtvrtek 11. října v ústecké kavárně Bárka.

Přibližně u třetiny pacientů je v současnosti používaná léčba neúčinná a je tudíž zapotřebí hledat nové postupy, jak epilepsii léčit. V přednášce uslyšíte o dějích, které se v mozku a nervových buňkách odehrávají před začátkem i v průběhu epileptického záchvatu. Budou také zmíněny nové možnosti léčby epilepsie, kterými jsou např. genová terapie, mozková stimulace, či využití kmenových buněk. Výzkum epilepsie je studiem abnormální funkce mozku. Kromě pochopení podstaty epilepsie tento výzkum zároveň napomáhá pochopení normálních funkcí mozku. Proto je epilepsie často označována jako okno k porozumění mechanizmů, jak lidský mozek funguje.

Povídání Přemysla Jirušky si v Bárka kafe (dříve Fokus kafe) v Ústí nad Labem můžete poslechnout v obvyklém čase, tedy od 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain.