16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.10. 2018

Epilepsie - okna mozku dokořán

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku, které je charakterizované výskytem spontánních a opakovaných záchvatů. Výzkum epilepsie pomáhá vědcům porozumět mechanismům fungování lidského mozku. Nové poznatky o mozkových dějích a příčinách epileptických záchvatů představí lékař a neurolog Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D. z Fyziologického ústavu AV ČR v Praze ve čtvrtek 11. října v ústecké kavárně Bárka.

Přibližně u třetiny pacientů je v současnosti používaná léčba neúčinná a je tudíž zapotřebí hledat nové postupy, jak epilepsii léčit. V přednášce uslyšíte o dějích, které se v mozku a nervových buňkách odehrávají před začátkem i v průběhu epileptického záchvatu. Budou také zmíněny nové možnosti léčby epilepsie, kterými jsou např. genová terapie, mozková stimulace, či využití kmenových buněk. Výzkum epilepsie je studiem abnormální funkce mozku. Kromě pochopení podstaty epilepsie tento výzkum zároveň napomáhá pochopení normálních funkcí mozku. Proto je epilepsie často označována jako okno k porozumění mechanizmů, jak lidský mozek funguje.

Povídání Přemysla Jirušky si v Bárka kafe (dříve Fokus kafe) v Ústí nad Labem můžete poslechnout v obvyklém čase, tedy od 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain.