Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

15.12. 2016

Příroda před objektivem aneb Od mikroskopu k dronům

Doba, v níž žijeme, má jen málo společného s časem našeho dětství. Svět se díky internetu výrazně zrychlil. Jeho hlavním obsahem jsou přitom fotografie a videa, které umí sdělit mnoho informací ve velmi krátkém čase. A právě o takových „obrázcích“ a o tom, jak se pořizují, bude ve čtvrtek 15. prosince na teplické hvězdárně povídat hydrobiolog, fotograf a popularizátor vědy Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na Facebooku vás nemusí zaujmout jen videa roztomilých kočiček, ale třeba i velmi krátké přírodovědné dokumenty, které mohou ve studentech podnítit zájem o přírodu či přírodní vědy. Kromě populárních časosběrů (to jsou videa zachycující jinak velmi pomalé děje, jako např. plynoucí mraky, či rozkvétající rostliny) bude řeč i dronech. Letecká videa a fotografie totiž zaplavují svět internetu čím dál tím více. Ale viděli jste někdy rádiem řízený vrtulník na živo? V rámci přednášky doplněné o leteckou ukázku a mnoho fotografických a video pokusů se dozvíte také o skládané makro či mikrofotografii, o tom, jak se filmují koně Převalského v Mongolsku nebo vzácné vykopávky v Egyptě. A také jak se Petru Janovi Juračkovi lezlo a především létalo s dronem na druhé nejvyšší hoře světa, K2.

Můžete se těšit na nádherné fotografie a videa. Jste-li milovníky přírody, přednášku si prostě nesmíte nechat ujít! Na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích se začíná jako obvykle v 18 hodin.

Foto © Petr Jan Juračka