Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

15.12. 2016

Příroda před objektivem aneb Od mikroskopu k dronům

Doba, v níž žijeme, má jen málo společného s časem našeho dětství. Svět se díky internetu výrazně zrychlil. Jeho hlavním obsahem jsou přitom fotografie a videa, které umí sdělit mnoho informací ve velmi krátkém čase. A právě o takových „obrázcích“ a o tom, jak se pořizují, bude ve čtvrtek 15. prosince na teplické hvězdárně povídat hydrobiolog, fotograf a popularizátor vědy Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na Facebooku vás nemusí zaujmout jen videa roztomilých kočiček, ale třeba i velmi krátké přírodovědné dokumenty, které mohou ve studentech podnítit zájem o přírodu či přírodní vědy. Kromě populárních časosběrů (to jsou videa zachycující jinak velmi pomalé děje, jako např. plynoucí mraky, či rozkvétající rostliny) bude řeč i dronech. Letecká videa a fotografie totiž zaplavují svět internetu čím dál tím více. Ale viděli jste někdy rádiem řízený vrtulník na živo? V rámci přednášky doplněné o leteckou ukázku a mnoho fotografických a video pokusů se dozvíte také o skládané makro či mikrofotografii, o tom, jak se filmují koně Převalského v Mongolsku nebo vzácné vykopávky v Egyptě. A také jak se Petru Janovi Juračkovi lezlo a především létalo s dronem na druhé nejvyšší hoře světa, K2.

Můžete se těšit na nádherné fotografie a videa. Jste-li milovníky přírody, přednášku si prostě nesmíte nechat ujít! Na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích se začíná jako obvykle v 18 hodin.

Foto © Petr Jan Juračka