Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

15.12. 2016

Příroda před objektivem aneb Od mikroskopu k dronům

Doba, v níž žijeme, má jen málo společného s časem našeho dětství. Svět se díky internetu výrazně zrychlil. Jeho hlavním obsahem jsou přitom fotografie a videa, které umí sdělit mnoho informací ve velmi krátkém čase. A právě o takových „obrázcích“ a o tom, jak se pořizují, bude ve čtvrtek 15. prosince na teplické hvězdárně povídat hydrobiolog, fotograf a popularizátor vědy Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na Facebooku vás nemusí zaujmout jen videa roztomilých kočiček, ale třeba i velmi krátké přírodovědné dokumenty, které mohou ve studentech podnítit zájem o přírodu či přírodní vědy. Kromě populárních časosběrů (to jsou videa zachycující jinak velmi pomalé děje, jako např. plynoucí mraky, či rozkvétající rostliny) bude řeč i dronech. Letecká videa a fotografie totiž zaplavují svět internetu čím dál tím více. Ale viděli jste někdy rádiem řízený vrtulník na živo? V rámci přednášky doplněné o leteckou ukázku a mnoho fotografických a video pokusů se dozvíte také o skládané makro či mikrofotografii, o tom, jak se filmují koně Převalského v Mongolsku nebo vzácné vykopávky v Egyptě. A také jak se Petru Janovi Juračkovi lezlo a především létalo s dronem na druhé nejvyšší hoře světa, K2.

Můžete se těšit na nádherné fotografie a videa. Jste-li milovníky přírody, přednášku si prostě nesmíte nechat ujít! Na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích se začíná jako obvykle v 18 hodin.

Foto © Petr Jan Juračka