Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

15.12. 2016

Příroda před objektivem aneb Od mikroskopu k dronům

Doba, v níž žijeme, má jen málo společného s časem našeho dětství. Svět se díky internetu výrazně zrychlil. Jeho hlavním obsahem jsou přitom fotografie a videa, které umí sdělit mnoho informací ve velmi krátkém čase. A právě o takových „obrázcích“ a o tom, jak se pořizují, bude ve čtvrtek 15. prosince na teplické hvězdárně povídat hydrobiolog, fotograf a popularizátor vědy Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na Facebooku vás nemusí zaujmout jen videa roztomilých kočiček, ale třeba i velmi krátké přírodovědné dokumenty, které mohou ve studentech podnítit zájem o přírodu či přírodní vědy. Kromě populárních časosběrů (to jsou videa zachycující jinak velmi pomalé děje, jako např. plynoucí mraky, či rozkvétající rostliny) bude řeč i dronech. Letecká videa a fotografie totiž zaplavují svět internetu čím dál tím více. Ale viděli jste někdy rádiem řízený vrtulník na živo? V rámci přednášky doplněné o leteckou ukázku a mnoho fotografických a video pokusů se dozvíte také o skládané makro či mikrofotografii, o tom, jak se filmují koně Převalského v Mongolsku nebo vzácné vykopávky v Egyptě. A také jak se Petru Janovi Juračkovi lezlo a především létalo s dronem na druhé nejvyšší hoře světa, K2.

Můžete se těšit na nádherné fotografie a videa. Jste-li milovníky přírody, přednášku si prostě nesmíte nechat ujít! Na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích se začíná jako obvykle v 18 hodin.

Foto © Petr Jan Juračka