Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.12. 2016

Příroda před objektivem aneb Od mikroskopu k dronům

Doba, v níž žijeme, má jen málo společného s časem našeho dětství. Svět se díky internetu výrazně zrychlil. Jeho hlavním obsahem jsou přitom fotografie a videa, které umí sdělit mnoho informací ve velmi krátkém čase. A právě o takových „obrázcích“ a o tom, jak se pořizují, bude ve čtvrtek 15. prosince na teplické hvězdárně povídat hydrobiolog, fotograf a popularizátor vědy Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na Facebooku vás nemusí zaujmout jen videa roztomilých kočiček, ale třeba i velmi krátké přírodovědné dokumenty, které mohou ve studentech podnítit zájem o přírodu či přírodní vědy. Kromě populárních časosběrů (to jsou videa zachycující jinak velmi pomalé děje, jako např. plynoucí mraky, či rozkvétající rostliny) bude řeč i dronech. Letecká videa a fotografie totiž zaplavují svět internetu čím dál tím více. Ale viděli jste někdy rádiem řízený vrtulník na živo? V rámci přednášky doplněné o leteckou ukázku a mnoho fotografických a video pokusů se dozvíte také o skládané makro či mikrofotografii, o tom, jak se filmují koně Převalského v Mongolsku nebo vzácné vykopávky v Egyptě. A také jak se Petru Janovi Juračkovi lezlo a především létalo s dronem na druhé nejvyšší hoře světa, K2.

Můžete se těšit na nádherné fotografie a videa. Jste-li milovníky přírody, přednášku si prostě nesmíte nechat ujít! Na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích se začíná jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto © Petr Jan Juračka


  © 2012 UJEP