Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.02. 2024

Domy mrtvých praotců: Archeologický výzkum eneolitických dlouhých mohyl pod Řípem

Eneolitické dlouhé mohyly z Podřipska jsou nejstaršími pohřebními monumenty u nás i v Evropě. Přesto po nich na povrchu nezůstaly viditelné stopy a do mapy krajiny je znovu vepsal až moderní výzkum. Jak byly budovány? Byly to jen hroby nebo i svatyně? A jak s tím vším souvisí „magická“ hora Říp? To všechno se dozvíte ve čtvrtek 8. února v ústeckém muzeu na přednášce archeologa PhDr. Petra Krištufa, Ph.D.Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Jsou o víc než 1000 let starší než egyptské pyramidy; představují první památníky zemřelých předků, které byly na našem území budovány. Do dnešních dnů se však nezachovaly a v průběhu staletí byly zapomenuty. Jaký byl jejich skutečný účel? Jedná se o kolektivní hrobky jako v západní Evropě? Jsou to pozůstatky nějakého kultu? A proč se nezachovaly v reliéfu terénu dodnes – anebo se zachovaly? Jak tyto stavby vnímali jejich stavitelé a následné generace?

Máme-li jmenovat významná místa českého národa, mnozí z nás zmíní právě horu Říp. Je to místo tradicí zakódované v našem myšlení; jako jakési významné dědictví hodnot našich předků. Takto je však třeba nahlížet celou krajinu v okolí hory. Posvátné pozadí pohřbů a pohřebních monumentů v jejím okolí nás přivádí k myšlenkám o našich dávných předcích, a to ne z doby před 1500 lety, kdy měl praotec Čech přivést svůj lid do vlasti, ale o tisíce let starší, kdy lidé tuto krajinu osídlili.

Ukážeme vám, že báje, které se zachovaly až do doby historické, mají své hluboké kořeny v naší pravěké minulosti. Tyto kořeny představují i dlouhé mohyly, které byly v průběhu času zapomenuty, ale moderní archeologie je vrací zpět do našeho povědomí.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto: archiv P. Krištufa


  © 2012 UJEP