Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

15.09. 2022

Domestikace koně: nové odpovědi na staré otázky

Koně sehráli v lidských dějinách významnou úlohu, a proto se jimi dodnes zabývají badatelé z celé řady oborů. Zajímá je například, kdy se kůň stal průvodcem člověka a jak se postupně měnila jeho historická role. Právě v otázce domestikace koní získala nedávno věda nové zásadní informace. Ve čtvrtek 15. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat archeozoolog Mgr. René Kyselý Ph.D.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Dnes je kůň v západní kultuře především objektem rekreačním, sportovním, případně prezentačním, terapeutickým či jiným; v minulosti byl ale jeho význam mnohem větší a mnohdy ovlivňoval dějiny. S ohledem na jeho podstatný význam v lidských dějinách i kultuře je kůň stále v hledáčku badatelů. Nové, pro poznání historie klíčové studie a objevy, jsou impulsem pro přehodnocení představ o domestikaci koně.

V rámci přednášky budou prezentovány aktuální poznatky a představy o původu, domestikaci, rané historii, ale i využívání a historické roli tohoto domácího zvířete z české, středoevropské i světové perspektivy. Bude zohledněna biologická i kulturní stránka problematiky, a to pohledem ekologie, morfologie, archeogenetiky, fylogenetiky, archeologie i historie. Nahlédneme přitom do různých regionů Eurasie.

Přednáška archeozoologa Reného Kyselého v prostorách hvězdárny v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Mongolský jezdec na koni. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Vyhynulý divoký kůň tarpan. Zdroj: The natural history of horses : the equidae or genus equus of authors / by Chas. Hamilton Smith, via Wikimedia Commons, volné dílo


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP