23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
V severozápadních Čechách se díky příhodnému geologickému vývoji zachoval pod zemí kamenný archiv plný informací o tom, jak v době před 20-15 miliony lety vypadala zdejší krajina, jaké zde bylo klima, co tu rostlo a jaká tady žila zvířata. Dětským návštěvníkům kavárny Muzea města Ústí nad Labem o tom bude ve čtvrtek 7. října vyprávět geolog Ing. Karel Mach, Ph.D., vedoucí oddělení geologie Severočeských dolů a.s.
Archiv v podobě zkamenělin objevovaných ve vrstvách jílovitých a vápnitých usazenin je dnes hlavně díky těžbě hnědého uhlí otevřený dokořán a geologové se v něm už řadu let učí číst. Postupně tak poskládali mozaiku informací, pomocí kterých se můžeme doslova vypravit na cestu do pravěku.
Povídání geologa Karla Macha v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Na vědecké kavárny Bez kofeinu, určené primárně dětem, mají dospělí přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Ilustrační foto v abstraktu: Lubor Ferenc, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.
Foto v článku: Třetihorní palma Sabal bilina. Autor © Karel Mach
© 2012 UJEP |