21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
V severozápadních Čechách se díky příhodnému geologickému vývoji zachoval pod zemí kamenný archiv plný informací o tom, jak v době před 20-15 miliony lety vypadala zdejší krajina, jaké zde bylo klima, co tu rostlo a jaká tady žila zvířata. Dětským návštěvníkům kavárny Muzea města Ústí nad Labem o tom bude ve čtvrtek 7. října vyprávět geolog Ing. Karel Mach, Ph.D., vedoucí oddělení geologie Severočeských dolů a.s.
Archiv v podobě zkamenělin objevovaných ve vrstvách jílovitých a vápnitých usazenin je dnes hlavně díky těžbě hnědého uhlí otevřený dokořán a geologové se v něm už řadu let učí číst. Postupně tak poskládali mozaiku informací, pomocí kterých se můžeme doslova vypravit na cestu do pravěku.
Povídání geologa Karla Macha v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Na vědecké kavárny Bez kofeinu, určené primárně dětem, mají dospělí přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Ilustrační foto v abstraktu: Lubor Ferenc, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.
Foto v článku: Třetihorní palma Sabal bilina. Autor © Karel Mach