17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

10.01. 2019

Dezinformace, fake news a hoaxy v medicíně

Co se stane, když se na sociálních sítích objeví informace, že dítě zemřelo po očkování? Opravdu vagina potřebuje detoxikovat a v obchodech prodávají pomeranče nakažené virem HIV? Když jde o zdraví, je až překvapivě snadné naletět a uvěřit nepravdivým informacím. Vydejte se do hlubin světa médií a sociálních sítí s novinářkou Ludmilou Hamplovou, která se věnuje odhalování šarlatánů na poli medicíny. Ve čtvrtek 10. ledna v ústecké kavárně Bárka.

Proč lidé tak jednoduše kdečemu naletí? A komu vlastně věřit, když jde o vlastní zdraví? Dá se vůbec spoléhat na informace z novin nebo internetu? Setkání s Ludmilou Hamplovou začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

Foto: Pixabay.com, licence CC0 1.0