27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
V prosinci loňského roku se vydal do vesmíru toužebně očekávaný dalekohled Jamese Webba. Přijďte se pokochat jeho prvními pořízenými snímky, nad kterými se doslova tají dech! Ve čtvrtek 1. prosince vám je v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku představí známý astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.
Od prvotní myšlenky po start Webbova dalekohledu uplynulo neuvěřitelných 32 let. Ze zamýšlené půl miliardy amerických dolarů se cena vyšplhala na 10 miliard dolarů a Webb se zařadil mezi nejdražší přístroje světa. Stane se tento unikátní přístroj novou ikonou astronomie?
Přednáška Petra Kulhánka v Tisé, která začne jako obvykle v 18:30, je zároveň součástí programu letošního Czech Space Week 2022.
Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.
Foto v abstraktu: Tzv. Sloupy stvoření v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada pohledem Webbova teleskopu. Zdroj: NASA/ ESA/ CSA/ STScI
Foto v článku: Stephanův kvintet, skupina pěti galaxií v souhvězdí Pegase, pohledem Webbova teleskopu. Zdroj: NASA/ ESA/ CSA/ STScI