Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.05. 2018

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Ve své prezentaci seznámí nejprve stručně návštěvníky s geologií celého rozsáhlého vulkano-sedimentárního komplexu Českého středohoří, který je nedílnou součástí geologické struktury zvané oherský rift. Prostřednictvím snímků pak představí zejména výsledky zmíněného dlouhodobého průzkumu středohořské terciérní flóry a fauny, který přinesl objevy řady dosud neznámých lokalit a vedl i k popsání zcela nových, i když vyhynulých, rostlinných a živočišných druhů. Řada významných nálezů fosilií tak přispěla k rozšíření znalostí o vývoji třetihorních rostlinných společenstev nejen na území Českého středohoří.

 

Začátek přednášky Miroslava Radoně je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.

 

Foto v hlavičce: List třetihorního révovníku z Bechlejovic u Děčína

Foto v článku: Pirskenius radoni, nový druh fosilní ryby z čeledi hlavačkovitých (Eleotridae) z třetihorní lokality Byňov v Českém středohoří

Kredit: Regionální muzeum Teplice


  © 2012 UJEP