Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.05. 2018

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Ve své prezentaci seznámí nejprve stručně návštěvníky s geologií celého rozsáhlého vulkano-sedimentárního komplexu Českého středohoří, který je nedílnou součástí geologické struktury zvané oherský rift. Prostřednictvím snímků pak představí zejména výsledky zmíněného dlouhodobého průzkumu středohořské terciérní flóry a fauny, který přinesl objevy řady dosud neznámých lokalit a vedl i k popsání zcela nových, i když vyhynulých, rostlinných a živočišných druhů. Řada významných nálezů fosilií tak přispěla k rozšíření znalostí o vývoji třetihorních rostlinných společenstev nejen na území Českého středohoří.

 

Začátek přednášky Miroslava Radoně je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.

 

Foto v hlavičce: List třetihorního révovníku z Bechlejovic u Děčína

Foto v článku: Pirskenius radoni, nový druh fosilní ryby z čeledi hlavačkovitých (Eleotridae) z třetihorní lokality Byňov v Českém středohoří

Kredit: Regionální muzeum Teplice


  © 2012 UJEP