27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.
Ve své prezentaci seznámí nejprve stručně návštěvníky s geologií celého rozsáhlého vulkano-sedimentárního komplexu Českého středohoří, který je nedílnou součástí geologické struktury zvané oherský rift. Prostřednictvím snímků pak představí zejména výsledky zmíněného dlouhodobého průzkumu středohořské terciérní flóry a fauny, který přinesl objevy řady dosud neznámých lokalit a vedl i k popsání zcela nových, i když vyhynulých, rostlinných a živočišných druhů. Řada významných nálezů fosilií tak přispěla k rozšíření znalostí o vývoji třetihorních rostlinných společenstev nejen na území Českého středohoří.
Začátek přednášky Miroslava Radoně je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.
Foto v hlavičce: List třetihorního révovníku z Bechlejovic u Děčína
Foto v článku: Pirskenius radoni, nový druh fosilní ryby z čeledi hlavačkovitých (Eleotridae) z třetihorní lokality Byňov v Českém středohoří
Kredit: Regionální muzeum Teplice
![]() |
© 2012 UJEP |