Tisá

7. prosince

 

 
Aktuality

07.12.2023

Asketové z pouští: Jak se žije rostlinám v extrémních podmínkách suchých míst naší planety

Dokonce i v pouštích a polopouštích, kde je limitujícím faktorem nedostatek vody, existuje téměř dokonale fungující rostlinný svět. Botanik, pedagog a cestovatel Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Děčín–Libverda, vás ve čtvrtek 7. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé provede suchými oblastmi Afriky, Střední Ameriky, Jižní Ameriky i USA.


14.11.2023

Jak zkoumat paranormální jevy

Dá se prokázat telepatie? Jasnovidectví? Posílání energie na dálku? A jak takové prokazování funguje a probíhá? O své zkušenosti s paranormálními experimenty bude mluvit spisovatel a publicista Leoš Kyša, zakladatel Paranormální výzvy Českého klubu skeptiků Sisyfos. Máte nadpřirozené schopnosti? Přijďte v úterý 14. listopadu do teplického planetária a nechte se otestovat!



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

17.05. 2018

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Ve své prezentaci seznámí nejprve stručně návštěvníky s geologií celého rozsáhlého vulkano-sedimentárního komplexu Českého středohoří, který je nedílnou součástí geologické struktury zvané oherský rift. Prostřednictvím snímků pak představí zejména výsledky zmíněného dlouhodobého průzkumu středohořské terciérní flóry a fauny, který přinesl objevy řady dosud neznámých lokalit a vedl i k popsání zcela nových, i když vyhynulých, rostlinných a živočišných druhů. Řada významných nálezů fosilií tak přispěla k rozšíření znalostí o vývoji třetihorních rostlinných společenstev nejen na území Českého středohoří.

 

Začátek přednášky Miroslava Radoně je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.

 

Foto v hlavičce: List třetihorního révovníku z Bechlejovic u Děčína

Foto v článku: Pirskenius radoni, nový druh fosilní ryby z čeledi hlavačkovitých (Eleotridae) z třetihorní lokality Byňov v Českém středohoří

Kredit: Regionální muzeum Teplice


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP