20. srpna

Voda v české krajině a společenské bariéry jejího zadržování

Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc.Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.

20.08.2020

Soumrak a svítání Afriky

Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.

14.11. 2019

Člověk a lidské potřeby při cestách do vesmíru

Aby člověk mohl létat do vesmíru, musí si připravit podmínky, ve kterých bude schopen přežít a fungovat. Při dlouhodobějších misích třeba na Měsíci nebo na Marsu však bude třeba zajistit víc: odpovídající kvalitu života, která lidem umožní nejen bezproblémový pobyt mimo planetu, ale také šťastný návrat. V přednášce publicisty, blogera a popularizátora vědy, především kosmonautiky a ošetřovatelství, Bc. Pavla Boháčka, budeme zkoumat člověka jako bytost, která tváří v tvář čelí nehostinné temnotě vesmíru. Ve čtvrtek 14. listopadu v ústecké kavárně Bárka.

„Myslím si, že kdesi hluboko ve svém genetickém kódu máme my, lidé, zapsáno, že jsme objevitelé,“ říká Pavel Boháček. „Tak jako malé dítě prostřednictvím svých smyslů objevuje svět kolem sebe, tak i člověk jako živočišný druh má neustálou potřebu objevovat zákonitosti vesmíru, kterého je součástí a pronikat na stále nová, neprozkoumaná místa.“

Zkoumáme oceány a osidlujeme nové kontinenty, abychom se nakonec vydali dál, do prostoru mimo planetu Zemi a do hlubokého vesmíru. Potřeba dobyvatele nových světů stojí na samém vrcholu pomyslného žebříčku potřeb, který zformuloval americký psycholog Abraham Maslow. Abychom však my, lidé, mohli naplnit to, co máme dáno do vínku na nejvyšších příčkách našeho lidství, je třeba, abychom byli schopni naplnit potřeby, které stojí na pyramidě lidských potřeb na nižších příčkách.

Věda, která se systematicky zabývá potřebami člověka a jejich uspokojováním ve zdraví i nemoci se nazývá ošetřovatelství (Nursing Science). Experty v této vědě, která spojuje poznatky z medicíny, antropologie, psychologie, sociologie a technických oborů jsou zejména zdravotní sestry. A málo se ví, že právě zdravotní sestry se významným způsobem podílí na přípravě kosmických misí. Existuje dokonce specializace, zvaná Space Nursing, která se zabývá výzkumem potřeb člověka v průběhu kosmických misí a která úzce spolupracuje s kosmickou medicínou.

Přednáška Pavla Boháčka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

Ilustrační obrázky: Pixabay.com, Public domain