Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.11. 2019

Člověk a lidské potřeby při cestách do vesmíru

Aby člověk mohl létat do vesmíru, musí si připravit podmínky, ve kterých bude schopen přežít a fungovat. Při dlouhodobějších misích třeba na Měsíci nebo na Marsu však bude třeba zajistit víc: odpovídající kvalitu života, která lidem umožní nejen bezproblémový pobyt mimo planetu, ale také šťastný návrat. V přednášce publicisty, blogera a popularizátora vědy, především kosmonautiky a ošetřovatelství, Bc. Pavla Boháčka, budeme zkoumat člověka jako bytost, která tváří v tvář čelí nehostinné temnotě vesmíru. Ve čtvrtek 14. listopadu v ústecké kavárně Bárka. 

„Myslím si, že kdesi hluboko ve svém genetickém kódu máme my, lidé, zapsáno, že jsme objevitelé,“ říká Pavel Boháček. „Tak jako malé dítě prostřednictvím svých smyslů objevuje svět kolem sebe, tak i člověk jako živočišný druh má neustálou potřebu objevovat zákonitosti vesmíru, kterého je součástí a pronikat na stále nová, neprozkoumaná místa.“

Zkoumáme oceány a osidlujeme nové kontinenty, abychom se nakonec vydali dál, do prostoru mimo planetu Zemi a do hlubokého vesmíru. Potřeba dobyvatele nových světů stojí na samém vrcholu pomyslného žebříčku potřeb, který zformuloval americký psycholog Abraham Maslow. Abychom však my, lidé, mohli naplnit to, co máme dáno do vínku na nejvyšších příčkách našeho lidství, je třeba, abychom byli schopni naplnit potřeby, které stojí na pyramidě lidských potřeb na nižších příčkách.

Věda, která se systematicky zabývá potřebami člověka a jejich uspokojováním ve zdraví i nemoci se nazývá ošetřovatelství (Nursing Science). Experty v této vědě, která spojuje poznatky z medicíny, antropologie, psychologie, sociologie a technických oborů jsou zejména zdravotní sestry. A málo se ví, že právě zdravotní sestry se významným způsobem podílí na přípravě kosmických misí. Existuje dokonce specializace, zvaná Space Nursing, která se zabývá výzkumem potřeb člověka v průběhu kosmických misí a která úzce spolupracuje s kosmickou medicínou.

Přednáška Pavla Boháčka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

 

Ilustrační obrázky: Pixabay.com, Public domain

  © 2012 UJEP