Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.11. 2019

Člověk a lidské potřeby při cestách do vesmíru

Aby člověk mohl létat do vesmíru, musí si připravit podmínky, ve kterých bude schopen přežít a fungovat. Při dlouhodobějších misích třeba na Měsíci nebo na Marsu však bude třeba zajistit víc: odpovídající kvalitu života, která lidem umožní nejen bezproblémový pobyt mimo planetu, ale také šťastný návrat. V přednášce publicisty, blogera a popularizátora vědy, především kosmonautiky a ošetřovatelství, Bc. Pavla Boháčka, budeme zkoumat člověka jako bytost, která tváří v tvář čelí nehostinné temnotě vesmíru. Ve čtvrtek 14. listopadu v ústecké kavárně Bárka. 

„Myslím si, že kdesi hluboko ve svém genetickém kódu máme my, lidé, zapsáno, že jsme objevitelé,“ říká Pavel Boháček. „Tak jako malé dítě prostřednictvím svých smyslů objevuje svět kolem sebe, tak i člověk jako živočišný druh má neustálou potřebu objevovat zákonitosti vesmíru, kterého je součástí a pronikat na stále nová, neprozkoumaná místa.“

Zkoumáme oceány a osidlujeme nové kontinenty, abychom se nakonec vydali dál, do prostoru mimo planetu Zemi a do hlubokého vesmíru. Potřeba dobyvatele nových světů stojí na samém vrcholu pomyslného žebříčku potřeb, který zformuloval americký psycholog Abraham Maslow. Abychom však my, lidé, mohli naplnit to, co máme dáno do vínku na nejvyšších příčkách našeho lidství, je třeba, abychom byli schopni naplnit potřeby, které stojí na pyramidě lidských potřeb na nižších příčkách.

Věda, která se systematicky zabývá potřebami člověka a jejich uspokojováním ve zdraví i nemoci se nazývá ošetřovatelství (Nursing Science). Experty v této vědě, která spojuje poznatky z medicíny, antropologie, psychologie, sociologie a technických oborů jsou zejména zdravotní sestry. A málo se ví, že právě zdravotní sestry se významným způsobem podílí na přípravě kosmických misí. Existuje dokonce specializace, zvaná Space Nursing, která se zabývá výzkumem potřeb člověka v průběhu kosmických misí a která úzce spolupracuje s kosmickou medicínou.

Přednáška Pavla Boháčka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

 

Ilustrační obrázky: Pixabay.com, Public domain

  © 2012 UJEP