Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.11. 2019

Člověk a lidské potřeby při cestách do vesmíru

Aby člověk mohl létat do vesmíru, musí si připravit podmínky, ve kterých bude schopen přežít a fungovat. Při dlouhodobějších misích třeba na Měsíci nebo na Marsu však bude třeba zajistit víc: odpovídající kvalitu života, která lidem umožní nejen bezproblémový pobyt mimo planetu, ale také šťastný návrat. V přednášce publicisty, blogera a popularizátora vědy, především kosmonautiky a ošetřovatelství, Bc. Pavla Boháčka, budeme zkoumat člověka jako bytost, která tváří v tvář čelí nehostinné temnotě vesmíru. Ve čtvrtek 14. listopadu v ústecké kavárně Bárka. 

„Myslím si, že kdesi hluboko ve svém genetickém kódu máme my, lidé, zapsáno, že jsme objevitelé,“ říká Pavel Boháček. „Tak jako malé dítě prostřednictvím svých smyslů objevuje svět kolem sebe, tak i člověk jako živočišný druh má neustálou potřebu objevovat zákonitosti vesmíru, kterého je součástí a pronikat na stále nová, neprozkoumaná místa.“

Zkoumáme oceány a osidlujeme nové kontinenty, abychom se nakonec vydali dál, do prostoru mimo planetu Zemi a do hlubokého vesmíru. Potřeba dobyvatele nových světů stojí na samém vrcholu pomyslného žebříčku potřeb, který zformuloval americký psycholog Abraham Maslow. Abychom však my, lidé, mohli naplnit to, co máme dáno do vínku na nejvyšších příčkách našeho lidství, je třeba, abychom byli schopni naplnit potřeby, které stojí na pyramidě lidských potřeb na nižších příčkách.

Věda, která se systematicky zabývá potřebami člověka a jejich uspokojováním ve zdraví i nemoci se nazývá ošetřovatelství (Nursing Science). Experty v této vědě, která spojuje poznatky z medicíny, antropologie, psychologie, sociologie a technických oborů jsou zejména zdravotní sestry. A málo se ví, že právě zdravotní sestry se významným způsobem podílí na přípravě kosmických misí. Existuje dokonce specializace, zvaná Space Nursing, která se zabývá výzkumem potřeb člověka v průběhu kosmických misí a která úzce spolupracuje s kosmickou medicínou.

Přednáška Pavla Boháčka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

 

Ilustrační obrázky: Pixabay.com, Public domain

  © 2012 UJEP