Ústí nad Labem

18. února

23.01.2020

ExoMars. Evropsko-ruské dobrodružství na rudé planetě

Projekt ExoMars prošel mnoha kotrmelci, než se v roce 2016 dočkal realizace své první poloviny. Sondu Trace Gas Orbiter (TGO) a přistávací modul Schiaparelli vynesla v březnu 2016 do vesmíru raketa Proton-M z kosmodromu Bajkonur. Jaké úkoly má sonda TGO, proč skončil pokus o přistání experimentálního landeru Schiaparelli havárií – a co se v rámci mise ExoMars chystá na letošní rok? Na tyto otázky odpoví ve čtvrtek 23. ledna ve své přednášce v děčínské kavárně Coffee&Books odborník na kosmonautiku Dušan Majer, mj. šéfredaktor zpravodajského portálu Kosmonautix.cz.

16.01.2020

Pro les nevidíme stromy. Paleofaunistika měkkýšů odhaluje krajinné detaily

O vývoji krajiny střední Evropy po konci doby ledové toho v obecných rysech víme poměrně hodně. Nastal čas podívat se na výjimky z obecností, na místa ve zmizelé krajině, kde bylo něco „jinak“. Jak prozradí malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty pražské Univerzity Karlovy ve čtvrtek 16. ledna na teplické hvězdárně, šnečí ulity zachované v různých typech sedimentů nám takové detailní pohledy umožňují.

14.11. 2019

Člověk a lidské potřeby při cestách do vesmíru

Aby člověk mohl létat do vesmíru, musí si připravit podmínky, ve kterých bude schopen přežít a fungovat. Při dlouhodobějších misích třeba na Měsíci nebo na Marsu však bude třeba zajistit víc: odpovídající kvalitu života, která lidem umožní nejen bezproblémový pobyt mimo planetu, ale také šťastný návrat. V přednášce publicisty, blogera a popularizátora vědy, především kosmonautiky a ošetřovatelství, Bc. Pavla Boháčka, budeme zkoumat člověka jako bytost, která tváří v tvář čelí nehostinné temnotě vesmíru. Ve čtvrtek 14. listopadu v ústecké kavárně Bárka.

„Myslím si, že kdesi hluboko ve svém genetickém kódu máme my, lidé, zapsáno, že jsme objevitelé,“ říká Pavel Boháček. „Tak jako malé dítě prostřednictvím svých smyslů objevuje svět kolem sebe, tak i člověk jako živočišný druh má neustálou potřebu objevovat zákonitosti vesmíru, kterého je součástí a pronikat na stále nová, neprozkoumaná místa.“

Zkoumáme oceány a osidlujeme nové kontinenty, abychom se nakonec vydali dál, do prostoru mimo planetu Zemi a do hlubokého vesmíru. Potřeba dobyvatele nových světů stojí na samém vrcholu pomyslného žebříčku potřeb, který zformuloval americký psycholog Abraham Maslow. Abychom však my, lidé, mohli naplnit to, co máme dáno do vínku na nejvyšších příčkách našeho lidství, je třeba, abychom byli schopni naplnit potřeby, které stojí na pyramidě lidských potřeb na nižších příčkách.

Věda, která se systematicky zabývá potřebami člověka a jejich uspokojováním ve zdraví i nemoci se nazývá ošetřovatelství (Nursing Science). Experty v této vědě, která spojuje poznatky z medicíny, antropologie, psychologie, sociologie a technických oborů jsou zejména zdravotní sestry. A málo se ví, že právě zdravotní sestry se významným způsobem podílí na přípravě kosmických misí. Existuje dokonce specializace, zvaná Space Nursing, která se zabývá výzkumem potřeb člověka v průběhu kosmických misí a která úzce spolupracuje s kosmickou medicínou.

Přednáška Pavla Boháčka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

Ilustrační obrázky: Pixabay.com, Public domain