Příchovice

25. srpna

Jak funguje mozek

Co všechno lidský mozek umí a jak to dělá? A co když se některá jeho část poškodí? MUDr. Karel Kieslich z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v rámci Café Nobel Bez kofeinu dětem prozradí, jak mozek řídí náš pohyb a jak nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Seznámí je s opicí, která myšlenkami ovládá stroje. S lidmi, kteří jsou slepí, a přesto umí říct, co vidí. Nebo s dětmi, které se narodily téměř bez mozku, a přesto tancují podle hudby. V úterý 12. září v ústeckém Fokus kafe.

25.08.2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

05.02. 2015

Cesta moderních lidí: Z Afriky do celého světa

Anatomicky moderní lidé druhu Homo sapiens dnes žijí prakticky po celé Zemi. Populační dějiny našich dávných předků začaly asi před 200 tisíci lety v subsaharské Africe, odkud se později rozšířili do světa. Nebyli první. Mnoho tisíc let před nimi opustili Afriku ve dvou vlnách i další lidské druhy, Homo erectus a Homo heidelbergensis, předek neandrtálců a tzv. denisovců, s nimiž se moderní lidé při svém „dobývání světa“ setkávali a dokonce i křížili. O dobrodružném putování moderních lidí světem vyprávěl 5. února 2015 antropolog Viktor Černý z pražského Archeologického ústavu AV ČR návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem. Jak si můžete sami poslechnout, na přednášku navázala zajímavá  diskuse.

Z přednášky i besedy se mimo jiné dozvíte, jak se pomocí metod moderní genetiky minulost lidského rodu rekonstruuje. Například se podařilo prokázat, že ani moderní lidé neodešli z Afriky naráz, ale hned v několika vystěhovaleckých vlnách. Možná budete překvapeni skutečností, že každý z nás má v sobě kolem 2% neandrtálské krve a co všechno naše neandrtálské geny ovlivňují. Patrně vás také zaujme, že jen asi 50-70% naší populace je i v dospělém věku schopno přijímat a trávit mléko a proč tomu tak je. Uslyšíte také odpovědi na „heyerdahlovské“ otázky o původu osídlení Oceánie nebo Madagaskaru a mnoho dalších zajímavostí.

Snad nám při tom odpustíte, že zhruba dvě minuty na začátku záznamu vlastní přednášky jsou technicky poněkud nekvalitní, a že o malý kousek dál kvůli téže technické závadě chybí malý kousek povídání, ve kterém Viktor Černý vysvětluje, jak v rámci DNA může dojít k mutacím.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Viktora Černého.

Poslechněte si záznam besedy s Viktorem Černým.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel