Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

05.02. 2015

Cesta moderních lidí: Z Afriky do celého světa

Anatomicky moderní lidé druhu Homo sapiens dnes žijí prakticky po celé Zemi. Populační dějiny našich dávných předků začaly asi před 200 tisíci lety v subsaharské Africe, odkud se později rozšířili do světa. Nebyli první. Mnoho tisíc let před nimi opustili Afriku ve dvou vlnách i další lidské druhy, Homo erectus a Homo heidelbergensis, předek neandrtálců a tzv. denisovců, s nimiž se moderní lidé při svém „dobývání světa“ setkávali a dokonce i křížili. O dobrodružném putování moderních lidí světem vyprávěl 5. února 2015 antropolog Viktor Černý z pražského Archeologického ústavu AV ČR návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem. Jak si můžete sami poslechnout, na přednášku navázala zajímavá  diskuse.

Z přednášky i besedy se mimo jiné dozvíte, jak se pomocí metod moderní genetiky minulost lidského rodu rekonstruuje. Například se podařilo prokázat, že ani moderní lidé neodešli z Afriky naráz, ale hned v několika vystěhovaleckých vlnách. Možná budete překvapeni skutečností, že každý z nás má v sobě kolem 2% neandrtálské krve a co všechno naše neandrtálské geny ovlivňují. Patrně vás také zaujme, že jen asi 50-70% naší populace je i v dospělém věku schopno přijímat a trávit mléko a proč tomu tak je. Uslyšíte také odpovědi na „heyerdahlovské“ otázky o původu osídlení Oceánie nebo Madagaskaru a mnoho dalších zajímavostí.

Snad nám při tom odpustíte, že zhruba dvě minuty na začátku záznamu vlastní přednášky jsou technicky poněkud nekvalitní, a že o malý kousek dál kvůli téže technické závadě chybí malý kousek povídání, ve kterém Viktor Černý vysvětluje, jak v rámci DNA může dojít k mutacím.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Viktora Černého.

Poslechněte si záznam besedy s Viktorem Černým.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel