17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

05.02. 2015

Cesta moderních lidí: Z Afriky do celého světa

Anatomicky moderní lidé druhu Homo sapiens dnes žijí prakticky po celé Zemi. Populační dějiny našich dávných předků začaly asi před 200 tisíci lety v subsaharské Africe, odkud se později rozšířili do světa. Nebyli první. Mnoho tisíc let před nimi opustili Afriku ve dvou vlnách i další lidské druhy, Homo erectus a Homo heidelbergensis, předek neandrtálců a tzv. denisovců, s nimiž se moderní lidé při svém „dobývání světa“ setkávali a dokonce i křížili. O dobrodružném putování moderních lidí světem vyprávěl 5. února 2015 antropolog Viktor Černý z pražského Archeologického ústavu AV ČR návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem. Jak si můžete sami poslechnout, na přednášku navázala zajímavá  diskuse.

Z přednášky i besedy se mimo jiné dozvíte, jak se pomocí metod moderní genetiky minulost lidského rodu rekonstruuje. Například se podařilo prokázat, že ani moderní lidé neodešli z Afriky naráz, ale hned v několika vystěhovaleckých vlnách. Možná budete překvapeni skutečností, že každý z nás má v sobě kolem 2% neandrtálské krve a co všechno naše neandrtálské geny ovlivňují. Patrně vás také zaujme, že jen asi 50-70% naší populace je i v dospělém věku schopno přijímat a trávit mléko a proč tomu tak je. Uslyšíte také odpovědi na „heyerdahlovské“ otázky o původu osídlení Oceánie nebo Madagaskaru a mnoho dalších zajímavostí.

Snad nám při tom odpustíte, že zhruba dvě minuty na začátku záznamu vlastní přednášky jsou technicky poněkud nekvalitní, a že o malý kousek dál kvůli téže technické závadě chybí malý kousek povídání, ve kterém Viktor Černý vysvětluje, jak v rámci DNA může dojít k mutacím.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Viktora Černého.

Poslechněte si záznam besedy s Viktorem Černým.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel