Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

05.02. 2015

Cesta moderních lidí: Z Afriky do celého světa

Anatomicky moderní lidé druhu Homo sapiens dnes žijí prakticky po celé Zemi. Populační dějiny našich dávných předků začaly asi před 200 tisíci lety v subsaharské Africe, odkud se později rozšířili do světa. Nebyli první. Mnoho tisíc let před nimi opustili Afriku ve dvou vlnách i další lidské druhy, Homo erectus a Homo heidelbergensis, předek neandrtálců a tzv. denisovců, s nimiž se moderní lidé při svém „dobývání světa“ setkávali a dokonce i křížili. O dobrodružném putování moderních lidí světem vyprávěl 5. února 2015 antropolog Viktor Černý z pražského Archeologického ústavu AV ČR návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem. Jak si můžete sami poslechnout, na přednášku navázala zajímavá  diskuse.

Z přednášky i besedy se mimo jiné dozvíte, jak se pomocí metod moderní genetiky minulost lidského rodu rekonstruuje. Například se podařilo prokázat, že ani moderní lidé neodešli z Afriky naráz, ale hned v několika vystěhovaleckých vlnách. Možná budete překvapeni skutečností, že každý z nás má v sobě kolem 2% neandrtálské krve a co všechno naše neandrtálské geny ovlivňují. Patrně vás také zaujme, že jen asi 50-70% naší populace je i v dospělém věku schopno přijímat a trávit mléko a proč tomu tak je. Uslyšíte také odpovědi na „heyerdahlovské“ otázky o původu osídlení Oceánie nebo Madagaskaru a mnoho dalších zajímavostí.

Snad nám při tom odpustíte, že zhruba dvě minuty na začátku záznamu vlastní přednášky jsou technicky poněkud nekvalitní, a že o malý kousek dál kvůli téže technické závadě chybí malý kousek povídání, ve kterém Viktor Černý vysvětluje, jak v rámci DNA může dojít k mutacím.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Viktora Černého.

Poslechněte si záznam besedy s Viktorem Černým.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel