Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

27.04. 2017

Zahrabaní mrtví: Středověká detektivka z Čelákovic

V roce 1966 došlo k objevu neobvyklého středověkého pohřebiště v Čelákovicích u Prahy, které mediálně proslulo jako „pohřebiště upírů“. K 50. výročí výzkumu byly provedeny nové analýzy ostatků čelákovických mrtvých. O tom, co přinesly, i o tzv. protivampyrických opatřeních, praktikovaných kdysi na ostatcích pohřbívaných osob, promluví archeoložka Mgr. Pavlína Mašková z Centra medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze – v rámci cyklu Café Nobel, ve čtvrtek 27. dubna v prostorách Literární kavárny v kampusu UJEP v Ústí nad Labem.

Připomeneme výstavu, která byla u příležitosti půlstoletého výročí objevu uspořádána v Městském muzeu v Čelákovicích. Dozvíte se také, že více světla do otázky, kdo byl v Čelákovicích na místě zvaném Mrchovláčka vlastně pohřben, přineslo radiokarbonové datování 14C a tafonomické analýzy odborníků z Université de Bordeaux. Setkání s Pavlínou Maškovou začne už v 17 hodin.

Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Dobové snímky z vykopávek na čelákovickém pohřebišti. Autor: Jaroslav Špaček.