Ústí nad Labem

11. ledna

18.01.2018

Hoaxy a konspirační teorie

Konspirační teorie se ve společnosti objevovaly vždy. Jejich zlatou éru však přineslo až minulé století. Důvod je prostý: rozvoj médií. S internetem pak konspirační teorie doslova prodchly celou společností. Proč se tak stalo? Proč jim lidé věří? A kde se v tom všem skrývá náboženství a víra? Na tyto otázky se pokusí odpovědět novinář a předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Ve čtvrtek 18. ledna v teplickém planetáriu.

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

27.04. 2017

Zahrabaní mrtví: Středověká detektivka z Čelákovic

V roce 1966 došlo k objevu neobvyklého středověkého pohřebiště v Čelákovicích u Prahy, které mediálně proslulo jako „pohřebiště upírů“. K 50. výročí výzkumu byly provedeny nové analýzy ostatků čelákovických mrtvých. O tom, co přinesly, i o tzv. protivampyrických opatřeních, praktikovaných kdysi na ostatcích pohřbívaných osob, promluví archeoložka Mgr. Pavlína Mašková z Centra medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze – v rámci cyklu Café Nobel, ve čtvrtek 27. dubna v prostorách Literární kavárny v kampusu UJEP v Ústí nad Labem.

Připomeneme výstavu, která byla u příležitosti půlstoletého výročí objevu uspořádána v Městském muzeu v Čelákovicích. Dozvíte se také, že více světla do otázky, kdo byl v Čelákovicích na místě zvaném Mrchovláčka vlastně pohřben, přineslo radiokarbonové datování 14C a tafonomické analýzy odborníků z Université de Bordeaux. Setkání s Pavlínou Maškovou začne už v 17 hodin.

Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Dobové snímky z vykopávek na čelákovickém pohřebišti. Autor: Jaroslav Špaček.