Ústí nad Labem

14. března

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

27.04. 2017

Zahrabaní mrtví: Středověká detektivka z Čelákovic

V roce 1966 došlo k objevu neobvyklého středověkého pohřebiště v Čelákovicích u Prahy, které mediálně proslulo jako „pohřebiště upírů“. K 50. výročí výzkumu byly provedeny nové analýzy ostatků čelákovických mrtvých. O tom, co přinesly, i o tzv. protivampyrických opatřeních, praktikovaných kdysi na ostatcích pohřbívaných osob, promluví archeoložka Mgr. Pavlína Mašková z Centra medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze – v rámci cyklu Café Nobel, ve čtvrtek 27. dubna v prostorách Literární kavárny v kampusu UJEP v Ústí nad Labem.

Připomeneme výstavu, která byla u příležitosti půlstoletého výročí objevu uspořádána v Městském muzeu v Čelákovicích. Dozvíte se také, že více světla do otázky, kdo byl v Čelákovicích na místě zvaném Mrchovláčka vlastně pohřben, přineslo radiokarbonové datování 14C a tafonomické analýzy odborníků z Université de Bordeaux. Setkání s Pavlínou Maškovou začne už v 17 hodin.

Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Dobové snímky z vykopávek na čelákovickém pohřebišti. Autor: Jaroslav Špaček.