21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

17.12. 2015

Byl Velký třesk?

Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi, prozradí ve čtvrtek 17. prosince v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Co tedy bylo na počátku vesmíru? A můžeme naše představy vůbec nějak ověřovat? Poslední předvánoční Café Nobel s Petrem Kulhánkem začne na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrace: NASA, Theophilus Britt Griswold/ WMAP Science Team. Úprava: Luis Fernández García, Mirek256. Via Wikimedia Commons, licence public domain.