Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

17.12. 2015

Byl Velký třesk?

Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi, prozradí ve čtvrtek 17. prosince v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Co tedy bylo na počátku vesmíru? A můžeme naše představy vůbec nějak ověřovat? Poslední předvánoční Café Nobel s Petrem Kulhánkem začne na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrace: NASA, Theophilus Britt Griswold/ WMAP Science Team. Úprava: Luis Fernández García, Mirek256. Via Wikimedia Commons, licence public domain.