Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.05. 2017

Klíšťata a lymeská borrelióza


Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích. Klíšťata jsou přenašeči mnoha infekčních onemocnění. Mezi nejfrekventovanější z nich na území České republiky patří lymeská borrelióza. Toto onemocnění má řadu podob, které v rámci dalšího Café Nobel představí mikrobioložka RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze. Ve čtvrtek 11. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Borrelie, které nemoc způsobují, jsou bakterie z kmene spirochét. Mohou napadnout klouby, nervový systém nebo srdce a zůstanou i v kůži. Diagnostika lymeské borreliózy proto není lehká. Kde všude se klíšťata vyskytují a jaké počasí mají v oblibě? Proč jsou někde klíšťata promořena patogeny více než jinde? Proč borrelie u někoho napadá nervový systém a jinému způsobí „jen“ červenou skvrnu? Lze nákaze borreliózy předcházet a přitom chodit do přírody? To všechno se dozvíte v přednášce Kateřiny Kybicové.

 

Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v článku: Bakterie Borrelia burgdorferi, archiv Kateřiny Kybicové

Foto v hlavičce: Klíště obecné (Ixodes ricinus). Kredit: WWalas, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP