16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.05. 2017

Klíšťata a lymeská borrelióza

Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích. Klíšťata jsou přenašeči mnoha infekčních onemocnění. Mezi nejfrekventovanější z nich na území České republiky patří lymeská borrelióza. Toto onemocnění má řadu podob, které v rámci dalšího Café Nobel představí mikrobioložka RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze. Ve čtvrtek 11. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Borrelie, které nemoc způsobují, jsou bakterie z kmene spirochét. Mohou napadnout klouby, nervový systém nebo srdce a zůstanou i v kůži. Diagnostika lymeské borreliózy proto není lehká. Kde všude se klíšťata vyskytují a jaké počasí mají v oblibě? Proč jsou někde klíšťata promořena patogeny více než jinde? Proč borrelie u někoho napadá nervový systém a jinému způsobí „jen“ červenou skvrnu? Lze nákaze borreliózy předcházet a přitom chodit do přírody? To všechno se dozvíte v přednášce Kateřiny Kybicové.

Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne jako obvykle v 18 hodin.

Foto v článku: Bakterie Borrelia burgdorferi, archiv Kateřiny Kybicové

Foto v hlavičce: Klíště obecné (Ixodes ricinus). Kredit: WWalas, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons