Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.05. 2017

Klíšťata a lymeská borrelióza


Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích. Klíšťata jsou přenašeči mnoha infekčních onemocnění. Mezi nejfrekventovanější z nich na území České republiky patří lymeská borrelióza. Toto onemocnění má řadu podob, které v rámci dalšího Café Nobel představí mikrobioložka RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze. Ve čtvrtek 11. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Borrelie, které nemoc způsobují, jsou bakterie z kmene spirochét. Mohou napadnout klouby, nervový systém nebo srdce a zůstanou i v kůži. Diagnostika lymeské borreliózy proto není lehká. Kde všude se klíšťata vyskytují a jaké počasí mají v oblibě? Proč jsou někde klíšťata promořena patogeny více než jinde? Proč borrelie u někoho napadá nervový systém a jinému způsobí „jen“ červenou skvrnu? Lze nákaze borreliózy předcházet a přitom chodit do přírody? To všechno se dozvíte v přednášce Kateřiny Kybicové.

 

Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v článku: Bakterie Borrelia burgdorferi, archiv Kateřiny Kybicové

Foto v hlavičce: Klíště obecné (Ixodes ricinus). Kredit: WWalas, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP