21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

11.05. 2017

Klíšťata a lymeská borrelióza

Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích. Klíšťata jsou přenašeči mnoha infekčních onemocnění. Mezi nejfrekventovanější z nich na území České republiky patří lymeská borrelióza. Toto onemocnění má řadu podob, které v rámci dalšího Café Nobel představí mikrobioložka RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze. Ve čtvrtek 11. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Borrelie, které nemoc způsobují, jsou bakterie z kmene spirochét. Mohou napadnout klouby, nervový systém nebo srdce a zůstanou i v kůži. Diagnostika lymeské borreliózy proto není lehká. Kde všude se klíšťata vyskytují a jaké počasí mají v oblibě? Proč jsou někde klíšťata promořena patogeny více než jinde? Proč borrelie u někoho napadá nervový systém a jinému způsobí „jen“ červenou skvrnu? Lze nákaze borreliózy předcházet a přitom chodit do přírody? To všechno se dozvíte v přednášce Kateřiny Kybicové.

Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne jako obvykle v 18 hodin.

Foto v článku: Bakterie Borrelia burgdorferi, archiv Kateřiny Kybicové

Foto v hlavičce: Klíště obecné (Ixodes ricinus). Kredit: WWalas, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons