Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

15.05. 2018

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

Staroegyptské písmo, umění a především náboženství byly vždy úzce spjaté s přírodou, nebeskými tělesy, atmosférickými jevy, zvířaty a rostlinstvem. Již v antice si někdy staří Egypťané za takovou provázanost kultu a přírody vysloužili obdiv, ale většinou spíš posměch. Někteří řečtí a římští cestovatelé totiž nerozpoznali v podivném způsobu zobrazování egyptských bohů nástroj umožňující popsat a přiblížit lidem jinak neuchopitelné božské síly, a vnímali jej jako doklad přímé úcty Egypťanů k obskurně vyhlížejícím bytostem či zvířatům jako takovým. Podobné nepochopení přežívá i dnes.

Zajímá váš, proč nosili staroegyptští bohové na hlavách nejen koruny, ale i husy a jiné ptáky, provazy, květiny, nábytek, nebo dokonce zadek lva? I to vám prozradí egyptolog Jiří Janák ve své přednášce ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Café Nobel Bez kofeinu začne jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Pektorál z hrobky faraona Tutanchamona, zobrazující panovníka ve společnosti boha Ptaha a bohyně Sachmet se lví hlavou. Egyptské muzeum v Káhiře. Kredit: Jean-Pierre Dalbéra, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0).

Foto v článku: Bůh Anup, strážce zesnulých a jejich hrobek na reliéfu z pyramidového chrámu faraona Amenemheta I. Metropolitan Museum of Art, New York. Kredit: CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) (výřez z fotografie).