21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.
Staroegyptské písmo, umění a především náboženství byly vždy úzce spjaté s přírodou, nebeskými tělesy, atmosférickými jevy, zvířaty a rostlinstvem. Již v antice si někdy staří Egypťané za takovou provázanost kultu a přírody vysloužili obdiv, ale většinou spíš posměch. Někteří řečtí a římští cestovatelé totiž nerozpoznali v podivném způsobu zobrazování egyptských bohů nástroj umožňující popsat a přiblížit lidem jinak neuchopitelné božské síly, a vnímali jej jako doklad přímé úcty Egypťanů k obskurně vyhlížejícím bytostem či zvířatům jako takovým. Podobné nepochopení přežívá i dnes.
Zajímá váš, proč nosili staroegyptští bohové na hlavách nejen koruny, ale i husy a jiné ptáky, provazy, květiny, nábytek, nebo dokonce zadek lva? I to vám prozradí egyptolog Jiří Janák ve své přednášce ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Café Nobel Bez kofeinu začne jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.
Foto v hlavičce: Pektorál z hrobky faraona Tutanchamona, zobrazující panovníka ve společnosti boha Ptaha a bohyně Sachmet se lví hlavou. Egyptské muzeum v Káhiře. Kredit: Jean-Pierre Dalbéra, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0).
Foto v článku: Bůh Anup, strážce zesnulých a jejich hrobek na reliéfu z pyramidového chrámu faraona Amenemheta I. Metropolitan Museum of Art, New York. Kredit: CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) (výřez z fotografie).
© 2012 UJEP |