23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Dne 16. června roku 1426 se nedaleko Ústí nad Labem střetly ozbrojené síly většiny husitských svazů s početně silnější armádou římskoněmeckých žoldnéřů. Bitva skončila drtivým vítězstvím husitů… Jak se od 15. až do 17. století proměňoval obraz této bitvy v kališnické a katolické – česky i německy psané – tradici? A jak se proces mytizace této významné dějinné události odrazil v širších kulturních, především literárních souvislostech? Známý historik prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. bude na toto téma hovořit ve čtvrtek 13. ledna v ústeckém muzeu.
Přednáška začne jako obvykle v 17 hodin.
Podle současných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.
Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).
Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.
Své místo si můžete předem rezervovat na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.
Ilustrace v abstraktu: Bitva husitů s německým vojskem u Ústí nad Labem. Výřez z obrázku malíře Věnceslava Černého, via Wikimedia Commons, volné dílo.
Ilustrace v článku: Po bitvě u Ústí. Kresba Mikoláše Alše z roku 1886. Via Wikimedia Commons, volné dílo.