Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

07.02. 2017

Detektivem v říši bezobratlých

Proč se šnečí ulita nerozbije, když spadne z výšky? Je tropický otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? To se zájemci z řad dětí a mládeže dozví v úterý 7. února v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe. Zajímavostmi ze světa bezobratlých živočichů vás provede Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D., vědec a profesionální fotograf z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Navštívíte s ním čtyři světové kontinenty. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak lze pomocí mikroskopů poodhalit mnohá tajemství ze života bezobratlých – odkryje nejen zajímavé souvislosti vztahu karibských krevetek a mořské houby, v níž žijí, ale také tajemství bizarního vzhledu larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnosti šnečí ulity z vaší zahrady či tajemných tvarů podivného korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Nezůstane ale jen u bezobratlých – Petr Jan Juračka vám ukáže i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Petr Jan Juračka publikoval několik prvních příběhů v časopisech, z dalších připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v roce 2011 ve Spojených státech v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách několika různých časopisů a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací.

Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Janem Juračkou začne 7. února v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Blešivec (Niphargus)

Foto v článku: Babočka paví oko (Inachis io), detail tykadla

Kredit © Petr Jan Juračka