Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

07.02. 2017

Detektivem v říši bezobratlých

Proč se šnečí ulita nerozbije, když spadne z výšky? Je tropický otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? To se zájemci z řad dětí a mládeže dozví v úterý 7. února v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe. Zajímavostmi ze světa bezobratlých živočichů vás provede Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D., vědec a profesionální fotograf z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Navštívíte s ním čtyři světové kontinenty. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak lze pomocí mikroskopů poodhalit mnohá tajemství ze života bezobratlých – odkryje nejen zajímavé souvislosti vztahu karibských krevetek a mořské houby, v níž žijí, ale také tajemství bizarního vzhledu larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnosti šnečí ulity z vaší zahrady či tajemných tvarů podivného korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Nezůstane ale jen u bezobratlých – Petr Jan Juračka vám ukáže i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Petr Jan Juračka publikoval několik prvních příběhů v časopisech, z dalších připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v roce 2011 ve Spojených státech v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách několika různých časopisů a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací.

Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Janem Juračkou začne 7. února v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Blešivec (Niphargus)

Foto v článku: Babočka paví oko (Inachis io), detail tykadla

Kredit © Petr Jan Juračka