21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

07.02. 2017

Detektivem v říši bezobratlých

Proč se šnečí ulita nerozbije, když spadne z výšky? Je tropický otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? To se zájemci z řad dětí a mládeže dozví v úterý 7. února v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe. Zajímavostmi ze světa bezobratlých živočichů vás provede Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D., vědec a profesionální fotograf z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Navštívíte s ním čtyři světové kontinenty. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak lze pomocí mikroskopů poodhalit mnohá tajemství ze života bezobratlých – odkryje nejen zajímavé souvislosti vztahu karibských krevetek a mořské houby, v níž žijí, ale také tajemství bizarního vzhledu larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnosti šnečí ulity z vaší zahrady či tajemných tvarů podivného korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Nezůstane ale jen u bezobratlých – Petr Jan Juračka vám ukáže i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Petr Jan Juračka publikoval několik prvních příběhů v časopisech, z dalších připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v roce 2011 ve Spojených státech v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách několika různých časopisů a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací.

Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Janem Juračkou začne 7. února v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Blešivec (Niphargus)

Foto v článku: Babočka paví oko (Inachis io), detail tykadla

Kredit © Petr Jan Juračka