Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.02. 2017

Detektivem v říši bezobratlých


Proč se šnečí ulita nerozbije, když spadne z výšky? Je tropický otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? To se zájemci z řad dětí a mládeže dozví v úterý 7. února v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe. Zajímavostmi ze světa bezobratlých živočichů vás provede Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D., vědec a profesionální fotograf z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Navštívíte s ním čtyři světové kontinenty. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak lze pomocí mikroskopů poodhalit mnohá tajemství ze života bezobratlých – odkryje nejen zajímavé souvislosti vztahu karibských krevetek a mořské houby, v níž žijí, ale také tajemství bizarního vzhledu larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnosti šnečí ulity z vaší zahrady či tajemných tvarů podivného korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Nezůstane ale jen u bezobratlých – Petr Jan Juračka vám ukáže i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Petr Jan Juračka publikoval několik prvních příběhů v časopisech, z dalších připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v roce 2011 ve Spojených státech v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách několika různých časopisů a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací.

 

Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Janem Juračkou začne 7. února v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

 

Foto v hlavičce: Blešivec (Niphargus)

Foto v článku: Babočka paví oko (Inachis io), detail tykadla

Kredit © Petr Jan Juračka


  © 2012 UJEP