Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.02. 2017

Detektivem v říši bezobratlých


Proč se šnečí ulita nerozbije, když spadne z výšky? Je tropický otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? To se zájemci z řad dětí a mládeže dozví v úterý 7. února v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe. Zajímavostmi ze světa bezobratlých živočichů vás provede Mgr. Petr Jan Juračka, Ph.D., vědec a profesionální fotograf z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Navštívíte s ním čtyři světové kontinenty. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak lze pomocí mikroskopů poodhalit mnohá tajemství ze života bezobratlých – odkryje nejen zajímavé souvislosti vztahu karibských krevetek a mořské houby, v níž žijí, ale také tajemství bizarního vzhledu larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnosti šnečí ulity z vaší zahrady či tajemných tvarů podivného korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Nezůstane ale jen u bezobratlých – Petr Jan Juračka vám ukáže i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Petr Jan Juračka publikoval několik prvních příběhů v časopisech, z dalších připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v roce 2011 ve Spojených státech v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách několika různých časopisů a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací.

 

Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Janem Juračkou začne 7. února v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

 

Foto v hlavičce: Blešivec (Niphargus)

Foto v článku: Babočka paví oko (Inachis io), detail tykadla

Kredit © Petr Jan Juračka


  © 2012 UJEP