Tisá

22. února

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

15.02.2024

Etologie – u kořenů poznání chování člověka a zvířat

Snaha o pochopení a předvídání způsobů chování provází člověka od nepaměti, jak dokládají jeskynní malby. V roce 1973 K. Lorenz, N. Tinbergen a K. von Frisch získali za výzkum chování Nobelovu cenu – sledovali, co, proč a jak dělají včely, ryby, ptáci i my, lidé. Položili tím základy takzvané klasické evropské etologie. Etoložka doc. RNDr. Eva Jozífková, Ph.D. et Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám na řadě příkladů představí poznatky z oblasti etologie, které formují život zvířat a ovlivňují i člověka. Ve čtvrtek 15. února v teplickém Planetáriu.

07.12. 2023

Asketové z pouští: Jak se žije rostlinám v extrémních podmínkách suchých míst naší planety

Dokonce i v pouštích a polopouštích, kde je limitujícím faktorem nedostatek vody, existuje téměř dokonale fungující rostlinný svět. Botanik, pedagog a cestovatel Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Děčín–Libverda, vás ve čtvrtek 7. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé provede suchými oblastmi Afriky, Střední Ameriky, Jižní Ameriky i USA.

Na konkrétních příkladech představí jednotlivé zajímavé formy přizpůsobení rostlin drsným podmínkám, ve kterých voda, respektive její nedostatek, formují stonky rostlin do bizarních tvarů umožňujících snazší přežití. Zároveň poodhalíme tajemství fyziologického přizpůsobení rostlin suchu.

Na fotografiích uvidíte nejzajímavější typy rostlinných formací v pouštních a polopouštních ekosystémech. Seznámíte se s meteorologickými jevy, které se vyskytují v pouštích a usnadňují přežití rostlin i v těch nejdrsnějších podmínkách. Dozvíte se o ekologických aspektech fungování pouštních a polopouštních rostlin jako je např. biogenní krusta a také o zranitelnosti těchto zajímavých ekosystémů.

Přednáška Libora Kunteho v Tisé začne v obvyklém čase, tedy v 18:30. Rezervovat místo si můžete na adrese refugio@seznam.cz.

Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

Foto v abstraktu: Kaktusy rodu Saguaro rostou v Sonorské poušti v Arizoně a jižní Kalifornii. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Krajina Namibské pouště v jižní Africe. Zdroj: Pixabay.com