Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.12. 2023

Asketové z pouští: Jak se žije rostlinám v extrémních podmínkách suchých míst naší planety

Dokonce i v pouštích a polopouštích, kde je limitujícím faktorem nedostatek vody, existuje téměř dokonale fungující rostlinný svět. Botanik, pedagog a cestovatel Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Děčín–Libverda, vás ve čtvrtek 7. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé provede suchými oblastmi Afriky, Střední Ameriky, Jižní Ameriky i USA.

Na konkrétních příkladech představí jednotlivé zajímavé formy přizpůsobení rostlin drsným podmínkám, ve kterých voda, respektive její nedostatek, formují stonky rostlin do bizarních tvarů umožňujících snazší přežití. Zároveň poodhalíme tajemství fyziologického přizpůsobení rostlin suchu.

Na fotografiích uvidíte nejzajímavější typy rostlinných formací v pouštních a polopouštních ekosystémech. Seznámíte se s meteorologickými jevy, které se vyskytují v pouštích a usnadňují přežití rostlin i v těch nejdrsnějších podmínkách. Dozvíte se o ekologických aspektech fungování pouštních a polopouštních rostlin jako je např. biogenní krusta a také o zranitelnosti těchto zajímavých ekosystémů.

Přednáška Libora Kunteho v Tisé začne v obvyklém čase, tedy v 18:30. Rezervovat místo si můžete na adrese refugio@seznam.cz.

Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

 

Foto v abstraktu: Kaktusy rodu Saguaro rostou v Sonorské poušti v Arizoně a jižní Kalifornii. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Krajina Namibské pouště v jižní Africe. Zdroj: Pixabay.com


  © 2012 UJEP