Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.12. 2023

Asketové z pouští: Jak se žije rostlinám v extrémních podmínkách suchých míst naší planety

Dokonce i v pouštích a polopouštích, kde je limitujícím faktorem nedostatek vody, existuje téměř dokonale fungující rostlinný svět. Botanik, pedagog a cestovatel Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Děčín–Libverda, vás ve čtvrtek 7. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé provede suchými oblastmi Afriky, Střední Ameriky, Jižní Ameriky i USA.

Na konkrétních příkladech představí jednotlivé zajímavé formy přizpůsobení rostlin drsným podmínkám, ve kterých voda, respektive její nedostatek, formují stonky rostlin do bizarních tvarů umožňujících snazší přežití. Zároveň poodhalíme tajemství fyziologického přizpůsobení rostlin suchu.

Na fotografiích uvidíte nejzajímavější typy rostlinných formací v pouštních a polopouštních ekosystémech. Seznámíte se s meteorologickými jevy, které se vyskytují v pouštích a usnadňují přežití rostlin i v těch nejdrsnějších podmínkách. Dozvíte se o ekologických aspektech fungování pouštních a polopouštních rostlin jako je např. biogenní krusta a také o zranitelnosti těchto zajímavých ekosystémů.

Přednáška Libora Kunteho v Tisé začne v obvyklém čase, tedy v 18:30. Rezervovat místo si můžete na adrese refugio@seznam.cz.

Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

 

Foto v abstraktu: Kaktusy rodu Saguaro rostou v Sonorské poušti v Arizoně a jižní Kalifornii. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Krajina Namibské pouště v jižní Africe. Zdroj: Pixabay.com


  © 2012 UJEP