Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.01. 2023

Arktida v Česku / Česko v Arktidě

Ačkoliv není úplně jisté, kde přesně jsou hranice Arktidy, geopolitický zájem o severní polární oblasti stále roste. Souvisí to s postupujícími klimatickými změnami a vznikem nových výzkumných i ekonomických možností. Mrazivé kraje Arktidy lákají i české badatele, jejichž aktivity, a koneckonců i život v polárních oblastech, představí ve čtvrtek 26. ledna návštěvníkům děčínské kavárny Coffee&Books Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec České republiky v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu, který propojuje českou a arktickou kulturu a vědu.

Přednáška Zdeňka Lyčky v Děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne jako obvykle v 19 hodin.

Co všechno v ní uslyšíte?

Arktida není jen místem sběru dat a už vůbec ne liduprázdnou pustinou dostupnou jen přírodovědným badatelům schopným bojovat s nepřízní živlů, včetně grantových agentur. Taková romantická představa je nejen nesmyslná, ale i nekorektní vůči zhruba čtyřem miliónům lidí, kteří permanentně žijí za polárním kruhem a jsou tam doma. V sociálních vědách je pojem „Arktida“ značně rozostřen, takže může zahrnovat i Subarktidu a kontextuálně i oblasti ještě jižnější. Běžně hovoříme o Arktidě, či arktických kulturách a společnostech ve smyslu (části) území a (části) populací osmi států: Dánska (včetně Grónska a Faerských ostrovů), Finska, Islandu, Kanady, Norska, Ruska, Švédska a USA. Žádné přesné, obecně přijímané vymezení toho, která část těchto států a jejich populací má být považována za „arktickou“, neexistuje, i když sociální vědci v různých textech odkazují k polárnímu kruhu či izotermě deseti stupňů (různé definice Arktidy). Ve výzkumné praxi je ohraničení studovaných populací kontextuální, závislé především na konkrétním předmětu zájmu, výzkumné otázce. Nicméně platí, že zmíněných 8 států spolu se 6 organizacemi zastupujícími původní arktické národy jsou od r. 1996 stálými členy Arktické rady, nejvýznamnějšího mezinárodního fóra a poradního orgánu států arktického regionu.

Celosvětový zájem o Arktidu od počátku 21. století výrazně vzrostl, a zároveň roste i její geopolitický význam a důležitost v mezinárodních vztazích. S postupujícími klimatickými změnami prochází region Arktidy dynamickým vývojem, který s sebou přináší celou řadu nových výzkumných a ekonomických možností, ale také bezpečnostních rizik a výzev. Mezinárodní politická a vědecká spolupráce v této oblasti je důležitým faktorem pozitivně ovlivňujícím vztahy mezi jednotlivými státy, ale i národní bezpečnost a mezinárodní postavení České republiky, a to zejména v rámci struktur EU a NATO. S ohledem na uvedené skutečnosti poslal ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v prosinci 2020 dopis Sekretariátu Arktické rady, ve kterém požádal o přidělení statutu pozorovatele pro Českou republiku. V této souvislosti vznikla na oficiální internetové stránce Ministerstva zahraničních věcí podkapitola s názvem Česká republika a Arktická rada, bylo vytvořeno několik online brožur. Ministr Petříček vystoupil v březnu 2022 na webináři Virtual Arctic Circle a následně proběhlo několik dalších „arktických“ webinářů zorganizovaných českými zastupitelskými úřady v Oslu, Los Angeles a Petrohradu. Před projednáním naší žádosti se však začala řešit kauza Vrbětice, což způsobilo zmražení našich ambicí ze strany Ruska. Od ozbrojené agrese proti Ukrajině je navíc spolupráce s Ruskou federací v rámci Arktické rady naprosto vyloučená.

Co se týče historických stop z českých zemí v Arktidě, velmi důležité bylo působení misionářů česko-německého původu z církve Moravských bratří v Grónsku, kteří tam od první poloviny 18. století založili 6 misijních stanic. Další významnou mezinárodní českou stopu v Arktidě představuje Julius Payer (1841–1915), největší arktický badatel pocházející z českých zemí (narodil se v německy mluvící rodině v Teplicích-Šanově) a nejslavnější malíř polárních scenérií, objevitel země Františka Josefa. K Payerovu odkazu se hlásí Jihočeská univerzita, která nazvala hlavní základnu České arktické výzkumné infrastruktury na Svalbardu/Špicberkách Payerův dům. Celá infrastruktura je pojmenovaná po významném česko-kanadském arktickém rostlinném ekologovi, bývalém politickém vězni komunistického Československa Josefu Svobodovi.

Čeští vědci zaměření na přírodní vědy provádějí velmi intenzivní výzkum reakcí arktického ekosystému na změny klimatu a důsledky tání mořských a suchozemských ledovců, vývoj půd po odlednění, působení polárního prachu apod. na Svalbardu, Islandu a Faerských ostrovech, v Norsku, Švédsku, Grónsku či Kanadě. Všichni naši vědci se ve spolupráci se zahraničními partnery pokoušejí najít odpověď na otázky, jak globální oteplování ovlivňuje lidskou činnost. Výsledky jejich výzkumu v mezinárodním měřítku lze využít například při návrhu odolných, energeticky úsporných budov, při úpravě a čištění pitné vody a odpadních vod, ve farmaceutickém průmyslu a lékařství, při výživě hospodářských zvířat včetně akvakultury a v neposlední řadě při výrobě doplňků lidské stravy. Prachové předpovědi z Arktidy jsou zcela zásadní pro letecký průmysl a na jejich základě lze snižovat počet autonehod či předcházet poškozování solárních elektráren a lidského zdraví.

Existuje velmi účinný způsob, jak zpřístupnit zajímavé vědecké informace laické veřejnosti – pořádání vědecko-kulturních festivalů. Co se týče Arktidy, v letech 2018–22 proběhly celkem čtyři: první festival se konal v roce 2018 na Svalbardu, následovaly Arktické festivaly 2019 a 2020–21 v Česku a čtvrtý byl v roce 2022 na Islandu. Vědecko-kulturní projekt s názvem Arktický festival hraje velkou roli v popularizaci Arktidy u české veřejnosti. Je to tradiční festival české a arktické vědy a kultury a jeho hlavním cílem je prohlubování již existujících kontaktů mezi českými a arktickými vědci a umělci a navazování spolupráce mezi novými partnery. Odborná i laická veřejnost může díky festivalu proniknout do výsledků práce českých a severských odborníků v arktickém výzkumu a poznat společné kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě. Festival se zkrátka snaží ukázat, jak kultura dokáže vyvolat zájem médií o výzkum v Arktidě, jak lze vědu přiblížit neodbornému publiku i jak může zájem veřejnosti ovlivnit přístup zúčastněných stran k poskytování a zvyšování finančních prostředků na další výzkum.

Závěr přednášky je věnován literatuře týkající se Arktidy. Velkým přínosem by mohla být kompletní databáze „arktické“ literatury – ale lze ji vůbec sestavit? Jak nastavit kritéria, kdo a co by do této literatury mělo patřit? Zcela jistě sámská literatura a literatura o Sámech a Laponsku, inuitská literatura a literatura o Inuitech, Grónsku, ale také o arktické Evropě mimo prostor věnovaný Sámům (třeba Špicberky), o arktické Kanadě, Aljašce, Aleutech a severní Sibiři. Navíc by sem měla patřit i další literatura o Arktidě včetně polárních výprav. Dílčím krokem by mohlo být vytvoření bibliografie publikovaných knih z Arktidy a o arktické oblasti v češtině (a výhledově i slovenštině), tj. překlady a původní česká beletristická i naučná literatura (kromě Islandu, braného samostatně). Je zřejmé, že o arktická témata byl v bývalém Československu velký zájem, o čemž svědčí opakovaná vydání nejpopulárnějších titulů a rychlá reakce na bestsellery, které byly okamžitě překládány do češtiny. V letech 1948–89 se „arktické“ knihy vydávaly v masových nákladech. V posledních letech vidíme zájem některých nakladatelství o starší české tituly – a to se týká jak překladů, tak původní české literatury.

Přednáška se zaměří také na připravované české překlady týkající se Arktidy a monografii Arktida, která by měla vyjít v nakladatelství Academia v r. 2023-24 podle vzoru již vydané publikace Antarktida. V úplném závěru přednášky bude věnován prostor překladu zajímavých arktických reálií se zvláštním zaměřením na reálie inuitské, zejména v knize Střípky grónské kultury.

 

Arktické ilustrační fotografie: Pixabay.com


  © 2012 UJEP