Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

04.08. 2022

Archeologie nacistických a komunistických lágrů

Jak žili lidé za dráty lágrů? Autentickou výpověď o tom přinášejí i archeologické výzkumy. Mgr. Jan Hasil, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a Mgr. Petr Hasil z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu představí ve čtvrtek 4. srpna v ústeckém muzeu výsledky výzkumů ženského pobočního koncentračního tábora ve Svatavě, nacistického zajateckého tábora na Rolavě nebo komunistického pracovního tábora na pražské Letné, který bezprostředně souvisel s výstavbou monstrózního pomníku J. V. Stalina.

Moderní archeologie dávno není jen vědou o krásných a vzácných starožitnostech, a proto se nebojí uchopit i témata z doby úplně... moderní. Dovede poznávat nejen období dávná, kam zdaleka nedopadá světlo písemných pramenů, ale i období mladší, na která dovede prostřednictvím i zdánlivě banálních artefaktů pohlížet originálním a svébytným způsobem.

 

V posledním desetiletí se intenzivně rozvíjí archeologické poznávání hluboké krize, která postihla společnosti obývající Čechy v závěru 30. až v 50. letech 20. století (historikové pro jednotlivé fáze této krize používají termíny jako nacistická okupace, druhá světová válka, „druhá“ a „třetí“ republika, čas „po Únoru“ či studená válka). Jedním z nejvýraznějších materiálních projevů této krize je existence zvláštních sídelních areálů, které obývaly komunity složené z jedinců, kteří byli násilně vyrváni ze svých běžných společenských rolí, rodinných pout a majetkových vazeb, a vystaveni systematické likvidaci, perzekuci či „převýchově“ a v neposlední řadě ekonomickému vykořisťování prostřednictvím nucené práce. Za dráty lágrů se však tito lidé neocitli sami. Doprovázely je tam též „věci“ (třeba nádobí, osobní předměty nebo kosti konzumovaných zvířat), které díky archeologii dovedou vypovídat stejně autenticky, jako přímí pamětníci, egodokumenty nebo dobové fotografie.

 

Foto v abstraktu: Budova úpravny na důlním závodě Rolava (Sauersack) v 60. či 70. letech 20. století. Na snímku jsou patrné stopy cílené archeologizace (vybourané stěny pro odvoz strojů) i postupné degradace zejména dřevěných konstrukcí. Repro z kroniky obce Vysoká Pec.

Foto v článku: Obaly od trvanlivých potravin z balíčků Červeného kříže zasílaných zajatcům nuceně pracujícím na důlním závodě Rolava (Sauersack) a doklady přirozené lidské hravosti a kreativity z téhož zajateckého. Oba snímky Z. Kačerová.


  © 2012 UJEP