Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

21.02. 2023

Model vesmíru z vraku antické lodi od ostrova Antikythéry

Loď, která ztroskotala kolem roku 80 př. n. l. mezi Krétou a řeckým poloostrovem Peloponés, vezla na palubě unikátní přístroj určený k předpovědím postavení nebeských těles na obloze i k prezentaci dalších astronomických jevů. Více než sto let trvalo, než se z hromádky zkorodovaných úlomků podařilo celý mechanismus zrekonstruovat. Spletitou historii jeho objevu a výzkumu představí klasická filoložka a medievalistka PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc. z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v Praze a astrofyzik doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. z Astronomického ústavu Akademie věd.

Mnohé archeologické nálezy i písemná svědectví dokládají vysokou vyspělost antické civilizace ve Středomoří. Ve vraku starořecké lodi, objeveném na začátku 20. století u ostrova Antikythéry, se však našlo něco skutečně nečekaného. Drobné zkorodované bronzové úlomky z mořského dna se ukázaly být pozůstatkem unikátního astronomického přístroje, jakéhosi malého, přenosného modelu vesmíru. Výsledky interdisciplinární spolupráce špičkových týmů z několika zemí vyvrcholil publikací výsledků průzkumu více než 2000 let starého mechanismu, otištěných v roce 2021 v časopise Nature.  

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

 

Foto v abstraktu: Model mechanismu z Antikythery, detail jednoho z ciferníků. Kredit: Gts-tg, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Foto v článku: Mechanismus z Antikythery, vystavený v Archeologickém muzeu v Athénách. Kredit: Aleksandr Zykov, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0


  © 2012 UJEP