Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

21.02. 2023

Model vesmíru z vraku antické lodi od ostrova Antikythéry

Loď, která ztroskotala kolem roku 80 př. n. l. mezi Krétou a řeckým poloostrovem Peloponés, vezla na palubě unikátní přístroj určený k předpovědím postavení nebeských těles na obloze i k prezentaci dalších astronomických jevů. Více než sto let trvalo, než se z hromádky zkorodovaných úlomků podařilo celý mechanismus zrekonstruovat. Spletitou historii jeho objevu a výzkumu představí klasická filoložka a medievalistka PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc. z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v Praze a astrofyzik doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. z Astronomického ústavu Akademie věd.

Mnohé archeologické nálezy i písemná svědectví dokládají vysokou vyspělost antické civilizace ve Středomoří. Ve vraku starořecké lodi, objeveném na začátku 20. století u ostrova Antikythéry, se však našlo něco skutečně nečekaného. Drobné zkorodované bronzové úlomky z mořského dna se ukázaly být pozůstatkem unikátního astronomického přístroje, jakéhosi malého, přenosného modelu vesmíru. Výsledky interdisciplinární spolupráce špičkových týmů z několika zemí vyvrcholil publikací výsledků průzkumu více než 2000 let starého mechanismu, otištěných v roce 2021 v časopise Nature.  

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

 

Foto v abstraktu: Model mechanismu z Antikythery, detail jednoho z ciferníků. Kredit: Gts-tg, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Foto v článku: Mechanismus z Antikythery, vystavený v Archeologickém muzeu v Athénách. Kredit: Aleksandr Zykov, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0


  © 2012 UJEP