Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!


19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

10.11. 2022

Nezapomínejme na Alzheimera!

Dobrá zpráva: dožíváme se stále vyššího věku. Ta špatná? Zdaleka ne každý se ho dožívá s jasnou myslí. Mnoho nemocí pokročilého věku již dnes umíme vyléčit nebo jim alespoň předcházet, Alzheimerova demence k nim ale bohužel stále ještě nepatří. Ve čtvrtek 10. listopadu o tom bude v ústeckém muzeu povídat biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.

Ačkoli od popisu Alzheimerovy demence uplynulo více než století, její podstata zůstává stejně záhadnou jako tehdy. Povíme si, jak byla tato obávaná choroba objevena, jakým způsobem ji zkoumáme a co všechno o ní stále nevíme. Rýsuje se na obzoru nějaká naděje?

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


  © 2012 UJEP