Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

10.11. 2022

Nezapomínejme na Alzheimera!

Dobrá zpráva: dožíváme se stále vyššího věku. Ta špatná? Zdaleka ne každý se ho dožívá s jasnou myslí. Mnoho nemocí pokročilého věku již dnes umíme vyléčit nebo jim alespoň předcházet, Alzheimerova demence k nim ale bohužel stále ještě nepatří. Ve čtvrtek 10. listopadu o tom bude v ústeckém muzeu povídat biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.

Ačkoli od popisu Alzheimerovy demence uplynulo více než století, její podstata zůstává stejně záhadnou jako tehdy. Povíme si, jak byla tato obávaná choroba objevena, jakým způsobem ji zkoumáme a co všechno o ní stále nevíme. Rýsuje se na obzoru nějaká naděje?

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


  © 2012 UJEP