Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.08. 2021

Zlomená kopí: 500 let od dobytí aztécké říše Hernánem Cortésem

Aztékové byli první z vyspělých kultur Ameriky, s níž se setkali a kterou si podrobili evropští dobyvatelé. Historikové se dodnes přou, jak se mohla velkolepá říše, ovládající velkou část dnešního Mexika, stát tak snadnou kořistí. Historický příběh starý právě pět století se pokusí rozplést etnoložka a historička prof. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Prazeve čtvrtek 12. srpna v Muzeu města Ústí nad Labem.

Aztékové sice pouze završili dlouhou řadu kulturních tradic v dnešním centrálním Mexiku a řada prvků jejich kultury rozhodně nebyla „originální“, osobitý však byl způsob, jímž tyto prvky spojili do dynamického a velmi životného celku. Zprávy o Aztécích vzbudily v Evropě rozporuplné reakce. Dvořané španělského krále žasli nad poklady zlatých a stříbrných ozdob z vydrancovaných aztéckých paláců. Katolické misionáře děsilo krvavé divadlo lidských obětí a rituálního kanibalismu. Při našem pátrání po historických souvislostech se dovíme mnoho nejen o Aztécích a jejich životě, ale také pochopíme, v čem byla renesanční Evropa v globálním kontextu unikátní a proč byli Evropané při svých výbojích tak úspěšní. Opomenout nemůžeme ani ohlasy, jaké pád říše Aztéků vyvolal dokonce i v českých zemích.

Povídání Markéty Křížové v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin

Přednášky se mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Své místo si můžete rezervovat na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.

 

Ilustrace v abstraktu: Hernán Cortés se svou tlumočnicí a milenkou Malinche vyjednává s Tlaxcalany, svými budoucími spojenci. Ilustrace z kodexu Historie Tlaxcaly (asi 1585). Kredit: Wikimedia commons, CC0 1.0.

Ilustrace v článku: Útok Cortésových oddílů na aztécký Tenochtitlán. Autor: Emanuel Leutze. Kredit: Wikimedia Commons, CC0 1.0.


  © 2012 UJEP