03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D. z Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.
Už během prvních tří expedic, které jsou společným projektem České speleologické společnosti, Geologického ústavu AV ČR, Geologického institutu ze Si-anu a Ústavu krasové geologie Čínské Akademie věd, se naši jeskyňáři dočkali významných objevů hlubokých propastí a velkých jeskyní s podzemními řekami a mohutnými dómy. Co ale předchází takové expedici? Jak probíhá její příprava a co je třeba udělat, aby se člověk oficiálně mohl věnovat speleologii v Číně? A proč se k expedici přidala i čínská televize?
To vše a možná i něco navíc se dozvíte na přednášce Michala Filippiho, která začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.
Foto © Michal Filippi