Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.05. 2023

BEZ KOFEINU: Želvušky, vesmírní cestovatelé z mechu

Mikroskopičtí bezobratlí živočichové, kterým se někdy říká „mechoví medvídci“, přežijí velké horko, sucho, smrtící mráz i těžké dávky radioaktivního záření. Výlet do vesmíru přežily dokonce bez skafandru! Tajemství jejich života odhalí ve čtvrtek 11. května tentokrát především dětským návštěvníkům ústeckého muzea bioložka Mgr. Michaela Czerneková, Ph.D. z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP. Na vlastní oči uvidíte živé želvušky – s jejich pozorováním vám pomůže Bc. Kamila Novotná Floriančičová, studentka PřF UJEP.

Nutná rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Želvušky (kmen Tardigrada) jsou super-živočichové, žijící v mechu. Neublíží jim zahřátí na 150 °C, ani teploty blízké absolutní nule (–272,8 °C), radioaktivita tisíckrát vyšší, než je smrtelná dávka pro člověka, UV i ionizující záření. Přežijí také až třicet let bez vody ve zmraženém stavu! Díky těmto svým superschopnostem už byly želvušky vyslány i do vesmíru – a po návratu na Zem obnovily svou aktivitu, příjem potravy i rozmnožování. Proto si dokonce spousta lidí myslí, že želvušky pocházejí z vesmíru…

Přednáška bioložky Michaely Czernekové, doplněná o praktické pozorování živých želvušek s Kamilou Novotnou Floriančičovou, začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Foto želvušky v abstraktu: Philippe Garcelon. Zdroj Tardigrade, via Wikimedia Commons. Kredit CC BY 2.0

Foto v článku: Želvuška a její drápky. Zdroj Specious Reasons, Flickr, CC BY 2.0


  © 2012 UJEP