21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.
Na oběžnou dráhu ve výšce 505 km vynesla sondu 23. června 2017 indická raketa; spolu s dalšími 30 družicemi. Z původního rozměru 2U (dvě spojené krychle o hraně 10 cm) se na oběžné dráze po vyklopení solárních panelů a vysunutí rentgenové optiky rozměry sondy zvětšily na 10x10x35 cm. Nanodružice VZLUSAT-1 váží pouhé 2 kilogramy.
Jejím hlavním úkolem je testování nových přístrojů a technologií. Na palubě má dva hlavní technologické experimenty: prvním je miniaturizovaný rentgenový dalekohled nového a ve vesmíru dosud nevyzkoušeného typu „račí oko“ a druhým kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace. Je také vybavena přístrojem FIPEX, určeným k měření atomárního a molekulárního kyslíku ve vysokých vrstvách zemské atmosféry.
Očekávaná životnost družice VZLUSAT-1 je několik let. Vladimír Dániel vás seznámí nejen s technickými detaily mise, ale také s dosavadní činností družice. Setkání se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.
Foto: Web vzlusat1.cz, použito se svolením vedení projektu VZLUSAT-1