03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
V minulosti Země se odehrálo pět velkých hromadných vymírání, která svým dosahem klíčově ovlivnila život na naší planetě. Jak vám však prozradí paleontolog prof. RNDr. Martin Košťák, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v historii proběhla i řada menších, méně známých epizod, které také sehrály významnou roli. Víc se dozvíte ve čtvrtek 17. března na teplické hvězdárně.
Různě intenzivní vymírání organizmů provázejí celý vývoj života na Zemi. Jsou nedílnou součástí procesu evoluce, udávají její směr, intenzitu a průběh. K největším vývojovým změnám došlo v souvislosti s celosvětovými krizemi ekosystémů. Nejlépe je můžeme sledovat v období poslední půl miliardy let.
Přednáška Martina Košťáka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Obrázek v abstraktu: Konec dinosaurů. Zdroj: Pixabay.com
Obrázek v článku: Kostra malého dinosaura rodu Sciurumimus ze svrchní jury. Foto: Martin Košťák