27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V minulosti Země se odehrálo pět velkých hromadných vymírání, která svým dosahem klíčově ovlivnila život na naší planetě. Jak vám však prozradí paleontolog prof. RNDr. Martin Košťák, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v historii proběhla i řada menších, méně známých epizod, které také sehrály významnou roli. Víc se dozvíte ve čtvrtek 17. března na teplické hvězdárně.
Různě intenzivní vymírání organizmů provázejí celý vývoj života na Zemi. Jsou nedílnou součástí procesu evoluce, udávají její směr, intenzitu a průběh. K největším vývojovým změnám došlo v souvislosti s celosvětovými krizemi ekosystémů. Nejlépe je můžeme sledovat v období poslední půl miliardy let.
Přednáška Martina Košťáka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Obrázek v abstraktu: Konec dinosaurů. Zdroj: Pixabay.com
Obrázek v článku: Kostra malého dinosaura rodu Sciurumimus ze svrchní jury. Foto: Martin Košťák
![]() |
© 2012 UJEP |