Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.03. 2022

Vzestupy a pády. Příběhy nejen Velké pětky vymírání

V minulosti Země se odehrálo pět velkých hromadných vymírání, která svým dosahem klíčově ovlivnila život na naší planetě. Jak vám však prozradí paleontolog prof. RNDr. Martin Košťák, Ph.D.Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v historii proběhla i řada menších, méně známých epizod, které také sehrály významnou roli. Víc se dozvíte ve čtvrtek 17. března na teplické hvězdárně.

Různě intenzivní vymírání organizmů provázejí celý vývoj života na Zemi. Jsou nedílnou součástí procesu evoluce, udávají její směr, intenzitu a průběh. K největším vývojovým změnám došlo v souvislosti s celosvětovými krizemi ekosystémů. Nejlépe je můžeme sledovat v období poslední půl miliardy let.

Přednáška Martina Košťáka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Obrázek v abstraktu: Konec dinosaurů. Zdroj: Pixabay.com

Obrázek v článku: Kostra malého dinosaura rodu Sciurumimus ze svrchní jury. Foto: Martin Košťák


  © 2012 UJEP