Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.09. 2020

Tunguská záhada v novém světle

Tzv. tunguská událost, obrovská exploze, k níž došlo 30. června roku 1908 v oblasti řeky Podkamenné Tungusky na Sibiři, nezanechala žádné průkazné stopy, že by jejím původcem byl mimozemský objekt – meteorit, kometa nebo něco jiného. Jak ve čtvrtek 17. září ve své přednášce na teplické hvězdárně připomene geolog a geofyzik doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D.Přírodovědecké fakulty UK, Geologického ústavu AV ČR a University of Alaska, v minulosti Země došlo i k mnohem rozsáhlejším explozím podobného charakteru.

Některé z těchto událostí byly tak silné, že jejich následkem došlo ke globálnímu vymírání na celé planetě. Chybělo jen málo a vyhubily by veškerý život na Zemi – přesto nám jejich fyzikální vysvětlení chybí. A tak se vědecké fantazii meze nekladou.

Přednáška Günthera Kletetschky začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu i článku:

Tisíce padlých stromů v oblasti Podkamenné Tungusky v centrální Sibiři. Snímky expedic z let 1927 a 1929, kdy se vědci poprvé dostali do epicentra katastrofy. Autoři: Leonid Kulik a Jevgenij L. Krinov. Zdroj: Wikimedia Commons, lic. Public domain.


  © 2012 UJEP