21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Café Nobel zajíždí letos v říjnu mimořádně ještě jednou do Interdiecézního centra mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu. V pátek 28. října dopoledne tam bude hostem Martin Gembec, manažer planetária v liberecké iQLANDII a popularizátor astronomie. Řeč bude o tmě a také o tom, proč je špatné, když nám chybí.
Jak jde dohromady noční záře měst s existencí Jizerské oblasti tmavé oblohy, vyhlášené v roce 2009 na česko-polské hranici v okolí osady Jizerka? Jak se má svítit správně a jak škodí našemu zdraví, když v noci správně nesvítíme? Povídání o nočních městech i krásách noční horské oblohy začne už 10:30 dopoledne.
Přednáška je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!
Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com
© 2012 UJEP |