20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
06.03.2025
BEZ KOFEINU: Tajemství ptačího stěhování
Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude ve čtvrtek 6. března v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Oblastního muzea Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.
Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Touha poznat, kam mizí ptáci v nepříznivých obdobích roku, je stará jako lidstvo samo. Již starověcí a středověcí učenci se tímto tajemným fenoménem zabývali a o migraci ptáků měli z dnešního pohledu úsměvné představy. Zcela vážně psali o vlaštovkách přezimujících v bahně nebo třeba o tom, že se drobní ptáci ukrývají při přeletu moře do peří těch větších. Skutečně seriózně se výzkumem ptačí migrace začal zabývat až dánský učitel Christian Mortensen, který v roce 1899 označil první pár špačků kroužky z lehké hliníkové slitiny. Tím položil základ modernímu kroužkování ptáků jako vědecké metodě, která se pro svou vysokou efektivitu a minimální náklady využívá dodnes, přestože už vědci mají k dispozici také řadu mnohem vyspělejších technických vymožeností.
Café Nobel Bez kofeinu, věnované migraci ptáků, začne v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Foto v abstraktu: Mladá vlaštovka obecná. Kredit: Beentree, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0
Foto v článku: Čápi nad Portugalskem. Kredit: Luiz Lapa, via Wikimedia Commons, licence CC BY 2.0
![]() |
© 2012 UJEP |