19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Žákům základních škol byla určena dopolední přednáška věnovaná černým dírám, vesmírným objektům, které sice samy o sobě nejsou vidět, přesto však k sobě přitahují pozornost vědců i veřejnosti. Petr Kulhánek ve svém povídání představil dva známé typy černých děr – hvězdné a galaktické. Podrobněji se pak věnoval zejména výzkumu velké černé díry, která doslova „sedí“ uprostřed naší Galaxie. Přednáška byla zakončena besedou, během níž musel pan profesor zodpovědět řadu velmi zapeklitých otázek malých posluchačů.
Druhá přednáška se konala ve večerních hodinách a byla určena středoškolákům, vysokoškolákům a také přítomným pedagogům, učitelům matematiky a fyziky; úspěšně na ní ovšem pronikli i někteří mladší zájemci o vědu. Petr Kulhánek se v této přednášce věnoval samotné podstatě našeho vesmíru, o kterém jsme si donedávna mysleli, že ho skoro celý vidíme – stačí podívat se na oblohu. V minulých desetiletích se však ukázalo, že nám dobře známá atomární hmota tvoří pouhých 5 procent celého vesmíru. Dalších 27 procent tvoří temná hmota, kterou sice přímo nevidíme, ale o jejíž přítomnosti máme dost svědectví díky jejím gravitačním projevům. Zatím není známo, z jakých částic se skládá, ale astrofyzici jsou jim na stopě a dokonce už mají první pozitivní detekce.
Zatímco o podstatě temné hmoty budeme mít zřejmě brzy jasno, velké mystérium představuje zbylých 68 procent vesmíru. Tvoří je tajemná entita, které astrofyzici přezdívají temná energie. Vědí o ní, že náš vesmír doslova rozfukuje, a to stále rychleji. Mají i různé teorie, co je vlastně zač, z nichž některé jsou méně a jiné více pravděpodobné. Petr Kulhánek se jim ve své přednášce věnoval velmi obsáhle, ale zároveň velice názorně, srozumitelně a se svým typickém humorem.
Večerní přednášku profesora Petra Kulhánka na Letní škole matematiky a fyziky v Janově jsme pro vás zaznamenali a vy si ji můžete poslechnout. Své povídání rozdělil do dvou částí s krátkou přestávkou – první část přednášky věnoval temné energii a druhou temné hmotě. Po přestávce jsme bohužel záznamové zařízení spustili s jistým zpožděním, takže na záznamu chybí informace o švýcarském astronomovi Fritzi Zwickymu, který v roce 1933 jako první předpověděl existenci entity, označované dnes jako temná hmota, když zjistil rozpor mezi rychlostmi pohybů jednotlivých galaxií v galaktické kupě v souhvězdí Vlasy Bereniky. Ostatní už uslyšíte od Petra Kulhánka.
Frederik Velinský
© 2012 UJEP |