Ústí nad Labem

5. prosince

 

 
Aktuality

05.12.2024

Houby v souvislostech

Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.


28.11.2024

Archeologie hornictví v Krušných horách

Krušnohoří bylo třikrát zdrojem strategických surovin: cínu v době bronzové, stříbra ve středověku a raném novověku a také uranu v nedávné minulosti. Vydejte se s námi po stopách dolování těchto kovů na povrchu i pod zemí na saské i české straně hor v doprovodu montánního archeologa MUDr. Mgr. Kryštofa Dernera z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.01. 2018

Supervulkány

 

 

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Přenos tepla z jádra až k zemské kůře na povrchu řídí tektonické pohyby i vznik tavenin, které stoupají k tělesům sopek na povrchu Země. Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou a s periodou zhruba desítek až stovek let, výbuchy tzv. supervulkánů jsou mnohem vzácnější. Jsou však schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky. Globální klimatická změna, která v důsledku výbuchu supervulkánu nastane, může trvat i několik desetiletí. K explozím supervulkánů na Zemi však naštěstí dochází jen zhruba jednou za deset tisíc let. Z téměř dvaceti supervulkánů, o kterých víme, vědci detailně sledují především supervulkány Yellowstone v americkém státě Wyoming a Campi Flegrei poblíž italské Neapole.

 

Přednáška strukturního geologa Prokopa Závady o fenoménu supervulkánů začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Yellowstonský supervulkán. Vulkanická aktivita v oblasti Mammoth Hot Springs. Kredit: Pixabay.com, licence Public domain

Foto v článku: Fumaroly v oblasti supervulkánu Campi Flegrei. Kredit: Pixabay.com, licence Public domain


  © 2012 UJEP