Tisá

12. prosince

 

 
Aktuality

12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.


05.12.2024

Houby v souvislostech

Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

24.09. 2020

Sluneční náboženství ve starém Egyptě

Pro staré Egypťany byly představy spojené se sluncem jedním z pilířů jejich náboženství. Tyto motivy lze vysledovat v mnoha aspektech staroegyptské společnosti, v pozemských i posmrtných představách. Nemalý význam hrálo slunce v ideologii staroegyptského královského úřadu. Přednáška egyptoložky Mgr. Marie Peterkové Hlouchové, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se ve čtvrtek 24. září v děčínské kavárně Coffee&Books zaměří zejména na význam slunce pro posmrtný život.

Zájemci o náboženské představy starých Egypťanů budou také krátce seznámeni s problematikou počátků slunečního kultu a nejdůležitějšími božstvy spojenými se sluncem. Přednáška egyptoložky Marie Peterkové Hlouchové začne v kavárně Coffee&Books v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

 

Foto v abstraktu: Vyobrazení panovníka Pepiho II. v objetí Re-Harachteje na pilíři v jeho zádušním chrámu v jižní Sakkáře. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.

Foto v článku: Khepri (s hlavou v podobě skaraba) s dalšími božstvy v bárce. Vyobrazení ze západní stěny Inherchaovy hrobky v Dér el-Medíně. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.


  © 2012 UJEP