21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Venkov je mrtev, příroda málem pryč, jak teď pomáhat a chránit? Nezbývá, než milovat a zušlechťovat to, co zbylo: všudypřítomnou suburbánní zónu. Právě tady, na předměstích, v zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je přece nová příroda, nová divočina, nová krása! O „protiekologické přírodě“ bude hovořit přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy, znalec přírody i dobré kuchyně, na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích ve čtvrtek 21. května od 18 hodin.
Nenechte si jeho povídání ujít!
Ilustrační foto: Vznik nové džungle. Železniční stanice Godów v Polsku, zarůstající trávou a náletovými dřevinami. Kredit: Mariuszjbie, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons
© 2012 UJEP |