27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
To, co bylo dříve venkovem, už neexistuje, sdělil 21. května návštěvníkům teplické hvězdárny na Písečném vrchu přírodovědec a biolog Jiří Sádlo z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích. Venkov se prolíná s městem, stejně jako se kultura prolíná s přírodou, která už ve své původní panenské podobě (alespoň u nás) také prakticky není. Poslechněte si celé jeho povídání!
Velmi pomalu se kolem nás vytváří plnohodnotná nová krajina, která ale nevypadá tak, jak bychom si nejspíš představovali. Je to nová divočina, vzniklá neustávajícím „stýkáním a potýkáním“ lidských představ a zásahů se spontánní emancipací přírody. Co si s ní počít?
Podle Jiřího Sádla nezbývá, než pochopit, kultivovat a naučit se milovat to, co máme: všudypřítomnou suburbánní zónu. Právě na předměstích, v pomalu zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je nová krása! Postupně si na její existenci zvyknout, vzít na vědomí „trvale udržitelné pustnutí“, které je přirozenější, než stavět přírodu do pozice „materiálu“ a snažit se ji násilím přetvářet v „bezpečný“ veřejný prostor. To je podle Jiřího Sádla stejné, jako snažit se odstraňovat z věcí rub a nechávat jen líc. Žít v novém režimu, v nové krajině, která do sebe vstřebá i mnohé dříve cizorodé prvky, se však nakonec naučí nejen rostliny, ale i my.
Třeba si z povídání přírodovědce a biologa Jiřího Sádla vyberete i jiné podnětné myšlenky.
Zvukový záznam přednášky Jiřího Sádla.
Zvukový záznam navazující besedy Jiřího Sádla s návštěvníky teplické hvězdárny.
Café Nobel se na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.
Foto: Frederik Velinský, Café Nobel