Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.11. 2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Poslední dobou o polárních zářích slýcháme dost často. Přestože si je spojujeme spíše se severně položenými oblastmi jako je Aljaška, Island, Skandinávie či Finsko, možná je někdo z vás spatřil i v České republice. Aktuálně se totiž nacházíme na vrcholu 25. slunečního cyklu a sluneční aktivita je i přes některá skeptická očekávání tak silná, že je občas možné auroru (jak se také polární záři říká) pozorovat i ve středních zeměpisných šířkách. V přednášce se soustředíme na počátky pozorování polárních září, na mýty a pověsti, které je provázely, na první vědecké poznatky a také se budeme věnovat kosmickému počasí – to totiž získává s rozvojem pozemských i kosmických technologií na stále větší důležitosti. Vysvětlíme si mechanismus vzniku aurory, souvislosti se sluneční a geomagnetickou aktivitou a seznámíme se s vědci, kteří přispěli k jejímu pochopení.

Café Nobel Bez kofeinu, věnované polárním zářím, začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

 

Foto v abstraktu Roland Boisvert, via Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.cs

Foto v článku: Pixabay.com



  © 2012 UJEP