Děčín

22. května

 

 
Aktuality

22.05.2025

Nemoci a klima ve středověku a novověku

Co všechno lze na toto téma vyčíst z českých kostnic prozradí ve čtvrtek 22. května návštěvníkům děčínské kavárny Coffee & Books geochemik prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze


15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.02. 2016

Puf, puf… Parní stroj včera i dnes



O využití energie páry se pokoušel už antický matematik a vynálezce Hérón Alexandrijský v 1. století našeho letopočtu. Skutečně funkční parní stroj byl však vynalezen až v 18. století. Radko Kynčl z Národního technického muzea v Praze seznámí v úterý 9. února v ústeckém Fokus kafe především dětské návštěvníky s technickým vývojem parního stroje a jeho využitím v průmyslu a dopravě. A nejen to...

Dozvíte se také, jak to bylo s parními stroji v Čechách. Povídat si budeme i o tom, že parní stroje ani přes svou malou účinnost stále ještě tak docela nepatří do starého železa. Jejich současnost představují lopatkové parní motory.

Povídání Radka Kynčla začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

 

Foto: Parní stroje Breitfeld, Daněk, Praha, 1903. Dodnes jsou předváděny v provozu v muzeu ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Kredit: archiv Radka Kynčla.


  © 2012 UJEP