21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Přestože současná tvář naší krajiny vypadá poklidně, vznikala v průběhu milionů let díky mnohdy bouřlivým geologickým procesům. Mezi fenomény, které se na naší krajině významnou měrou podepsaly, byla i vulkanická aktivita, o kterou se zajímá i geolog a vulkanolog Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. z České geologické služby.
Ve čtvrtek 18. února od 18 hodin o ní přednášel v přímém přenosu online z přednáškového sálu hvězdárny v Teplicích.
NA PŘEDNÁŠKU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE:
https://www.youtube.com/watch?v=BgURb6koddU&t=1s
Specialisté studující pozůstatky sopečné aktivity si vznik jednotlivých útvarů dokáží dost dobře představit – jak ale tyto nové poznatky co nejlépe předat široké veřejnosti? Přednáška Oživlé sopky České republiky geologa a vulkanologa Vladislava Rappricha vám ukáže, jak se moderní technologie využívají v popularizaci krás českých sopek, ale také, že projevy sopečné činnosti na našem území měly řadu podob.
Foto © Vladislav Rapprich